| AnneM123 a întrebat:

Am primit raporturi pe Facebook si mi s-a cerut poza cu buletinul, am dat si de cateva saptamani nu ma lasa sa intru pe cont, dar Facebook tot imi trimite mesaje pe telefon ca sa ma conectez si cand intru nu merge, deci nu e dezactivat?

8 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

E dezactivat temporar (încă), până reușești să te conectezi din nou. Dacă ei te-au anuntat că te poti conecta, înseamnă că verificarea identitatii s-a făcut cu succes. happy
Anunță-i printr-un mesaj în limba engleza că nu reușești sa te conectezi si trimite-le si un printscreen cu mesajul pe care l-ai primit din partea lor, cât și cu eroarea la conectare.
Success!

| Ora de net a răspuns:

Salut,

Dacă ai contul încă dezactivat atunci când încerci să te conectezi vei vedea un mesaj referitor la asta. Dacă după ce ai citit termenii și condițiile de utilizare Facebook consideri că nu ai încălcat niciunul, poți să le ceri să verifice acea decizie aici: https://ro-ro.facebook.com/help/contact/260749603972907. Poate dura de la câteva zile până la câteva săptămâni să primești un răspuns.

Dacă încerci să te conectezi și nu apare niciun mesaj referitor la suspendarea contului, iar tu în continuare nu poți să-ți accesezi contul, atunci poate fi vorba de o altă problemă de logare. Poți citi mai multe aici: https://ro-ro.facebook.com/help/105487009541643.

Pentru a afla mai multe detalii despre statusul contului tău îți recomand să verifici și adresa de mail pe care ai folosit-o pentru a crea acel cont. Acolo ar trebui să găsești mailuri de la Facebook despre tot ce s-a întâmplat pană acum cu pagina ta de Facebook.

Sperăm că vei rezolva problema.

| DarthNiger a răspuns:

Eu zic sa te lasi de Facebook de tot, cea mai buna solutiewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă vrei să nu-ți mai fie raportat contul, pui numele din buletin și o poză cu tine, ca sa se confirme că ești tu.
Nu-l mai auriți frate!
E legal să îți ceară un document de identitate pentru a fi validat contul.
Unii din voi habar n-aveți ce înseamnă Protecția Datelor Personale.
Una e să-ți ceară buletinul pentru a-ți putea accesa contul, și alta e sa ți-l ceară abuziv.

Mai uita-te cine si ce iti scrie, si dacă scrie corect. Gen lasă un spațiu după virgulă, etc. rolling on the floor

| ContAnoNiMMM a răspuns:

Mai bine fa-ti alt cont, ca nu au dreptul sa-ti ceara asta, probabil e cineva care vrea sa-ti fure datele

| Wr3nch a răspuns (pentru ContAnoNiMMM):

Ba au dreptul sa iti ceara buletinul, ca sa verifice daca e contul taulaughing Altel ar fi si mai plin de conturi false. Si se cere buletinul daca ai primit report sau ti-a fost furat contul si nu mai access la mail/nr de telefon cu care a fost facut.

| cosmin1324 a răspuns (pentru Wr3nch):

Esti batut in cap? Unde scrie ca au voie sa iti ceara datele personale? Dai CNP-ul atunci cand iti faci contul sau adresa ta completa? Nu mai dezinforma. Pentru OP, cineva ti-a spart contul de Facebook si acum vrea sa iti fure datele personale. Da raport la Facebook despre ceea ce s-a intamplat si vezi daca se poate rezolva ceva, daca nu fa-ti un cont nou pentru ca Facebook NU are voie sa iti fure datele.

| Wr3nch a răspuns (pentru cosmin1324):

laughing Cred ca tu esti ala batut in cap baiete.
''Există mai multe motive pentru care ți se poate cere să trimiți la Facebook o copie a unui document de identitate:

Pentru a confirma că îți aparține contul pe care încerci să-l accesezi: Securitatea ta este importantă pentru noi. Cerem un document de identitate pentru a nu permite nimănui să-ți acceseze contul, cu excepția ta.
Pentru a-ți confirma numele: Le cerem tuturor utilizatorilor de pe Facebook să-și folosească numele din viața reală. Această măsură contribuie la protejarea ta și a comunității noastre împotriva cazurilor de preluare de identitate.

Printre alte motive pentru care utilizatorilor li se poate cere să-și confirme identitatea se numără măsurile de prevenire a abuzurilor precum înșelătoriile, phishingul și influență asupra politicii din alte țări.''
https://ro-ro.facebook.com/help/582999911881572?helpref=hc_global_nav
Citeste un pic si deschide gura dupa.