| ykwty a întrebat:

Astăzi am primit mesaj în inboxul de asistență de la Facebook că trebuie să-mi revizuiesc numele, plus de la un cont alte 2 comentarii la poze cu același mesaj.
Numele meu de pe Facebook este cel real și vreau să spun că pe email nu am primit nimic.
Nu-mi dau seama dacă cineva încearcă să-mi afle parola sau e pe bune și dacă e pe bune, cum ar trebui să fac să-mi demonstrez identitatea?

8 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar acel "inbox de asistenta" cum arata? Ai putea sa incarci o poza sau ceva?
Adica, daca este clar ca vine de la Facebook prin interfata Facebook asistenta, atunci ma gandesc ca iti dai seama ca nu este trimis de la altcineva care incearca sa iti afle parola.
Sau poate te referci ca cineva incearca sa se logheze cu contul tau si din cauza asta ai primit mesajul.

In orice caz, ce poti tu sa faci este sa iti resetezi iar parola + parola de la mail si sa te asiguri ca nu o stie nimeni, la fel si pe conturile de rezerva (in cazul in care au legatura cu contul actual de Facebook). Iar daca schimbi acestea, iar contul tau de Facebook este contul tau si doar tu ai acces la el, nu ar trebui sa primesti astfel de mesaje, deci nu ar trebui sa iti faci griji.

| ykwty explică (pentru DoarBogdan):

Inboxul de asistență este din aplicație, undeva pe la setări, deci e de la ei. Dar este ciudat căci îmi apare doar pe mobil, când intru pe laptop, nu e niciun mesaj, și nici pe email nu am nimic.

| Furnicuta000 a răspuns:

Ai primit de la un cont comentarii ca trebuie sa iti revizuiesti numele? Mai mult ca sigur e teapa, nu iti da datele decat in cazul in care ajungi in situatia in care sa nu mai poti intra pe Facebook pana nu iti confirmi identitatea. Daca Facebook chiar vrea ca tu sa iti confirmi identitatea, ti se va bloca contul pana o sa le arati un act de identitate (chiar azi am pus si eu o intrebare despre asta). Daca nu s-a intamplat asta ignora orice altceva vezi pe Facebook legat de asta.

| ykwty explică (pentru Furnicuta000):

Da, am primit comentarii, dar în același timp am și mesaj in inboxul de asistență de la Facebook (undeva la setări îl găsești) în care zice să-mi revizuiesc numele. Faza ciudată este că doar pe mobil apare, când intru de pe laptop e de negăsit mesajul, iar pe email nu am promit nimic în legătură cu asta.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru ykwty):

Probabil te-au luat in vizor si daca vei mai fi raportat de cineva, ti se va inchide contul pana prezinti un act de identitate

| ykwty explică (pentru Furnicuta000):

Vreau să prezint un act de identitate, dar unde? Există un email unde pot face asta?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru ykwty):

Nu te apuca sa iti dai datele aiurea. Fb o sa iti ceara un act cand o sa iti blocheze contul, atunci o sa stii ca trebuie sa iti confirmi identitatea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă pe mail nu ai primit nimic ci doar pe Facebook, atunci mai mult ca sigur e țeapă. Cineva încercă să-ți afle parola ca să intre pe contul tău iar după aceea cine știe ce mârșăvii să facă.