| anonim_4396 a întrebat:

Contul meu de Instagram a fost piratat si sters. O data ce contul e sters politia mai poate afla cine l-a piratat? Raspundeti repede va rooog

6 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Chiar ai impresia că o să investigheze cineva ce s-a întâmplat cu contul tău de Instagram? Nu crezi că poliția are probleme mai importante pe cap?

Sau poate crezi că au o divizie specială de vreo 10.000 de oameni care anchetează dispariția selfie-urilor?

| Eu1294 a răspuns (pentru johnnny123):

Vreau doar sa stiu daca aceasta informatie piate fi aflata.

| johnnny123 a răspuns (pentru Eu1294):

Teoretic se poate, dar este atât de complicat încât nu o să facă nimeni asta dacă nu există o miză majoră. Dacă C.I.A. ar căuta un suspect de terorism, atunci cu siguranta ar putea afla un I.P. și un nume. În cazul tău însă, răspunsul este "teoretic da, practic nu".

De ce nu contactezi suportul Instagram și poate cine stie, au un backup și-ți pot da un restore la cont.

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Poti incerca sa iti recuperezi contul accesand https://help.instagram.com/368191326593075

Pe viitor, te sfatuim sa iti securizezi conturile (adresa de email, conturile pe retele sociale) setandu-ti o intrebare de siguranta, un email alternativ sau numarul de telefon. Astfel, le vei putea recupera in cazul in care acestea au fost compromise.

In ceea ce priveste Politia, exista posibilitatea ca aceasta sa nu se implice avand in vedere ca nu este un caz grav.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce politie visezi tu? La cate conturi sunt sparte PE ZI crezi ca pe tocmai al tau il investigheaza... Vina iti apartine. Parola poate prea usor de ghicit si nu ai setat verificarea cu codul primit pe telefon.

| Eu1294 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vreau doar sa stiu daca este posibil o data ce contul este sters sa se mai afle cine a intrat pe el, un cont cu 70k.