| Picu06 a întrebat:

Vreau sa va intreb daca cei de la reteaua de internet pot sa vada siteurile pe care le accesez, iar daca pot sa faca asta sa zicem parintii ca exemplu pot sa ceara sa vada lucrul asta?

Răspuns Câştigător
| LilPleito a răspuns:

Da, providerul poate vedea, iar parintii pot cere sa afle. N-ar trebui sa ai tu griji de genul asta, daca esti nascut in 2006.

| Picu06 explică (pentru LilPleito):

Cum adica sa nu imi fac griji daca sunt din 2006?

| Picu06 explică (pentru LilPleito):

Cum nu ar trebui sa am griji daca sunt in 2006?

| LilPleito a răspuns (pentru Picu06):

Ai 13 ani...
Cei de mai sus habar nu au ce vorbesc. Chiar daca pui pe incognito, providerul tot poate vedea. Habar nu am de ce raspund toti care sunt pe langa subiect.

23 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Filele incognito nu sunt trecute in istoric.Dar operatorul de internet le poate vedea.

| doctorandus a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ai, dom'le. Pe provider nu-l intereseaza ce websiteuri accesezi.

Daca te roade privacy, foloseste http://simplednscrypt.org/ Asta cifreaza cererile de DNS. Pe un singur IP pot fi sute de websiteuri, iar providerul vede doar IP-ul, nu si websiteul accesat.

Sau si mai bine: VPN, dar e cu plata (alea gratuite nu-s bune).

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Era sa uit: Firefox are ceva similar deja incorporat, vezi http://wiki.mozilla.org/Trusted_Recursive_Resolver

| Hate16 a răspuns (pentru doctorandus):

Exista si Tor browser doar ca se misca foarte greu

| doctorandus a răspuns (pentru Hate16):

Dap, iar Android Pie si Q au Private DNS, care face practic acelasi lucru cu simplednscrypt si TRR.

| aAlexB a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Corect.

| aAlexB a răspuns (pentru Hate16):

Indiferent ce browser folosesti, odata ce folosesti internetul lor ei pot vedea activitatea ta, ia-o putin logic.

| Ora de net a răspuns:

Bună!

Furnizorii de internet au posibilitatea de a vedea siturile pe care le-ai accesat, dar nu fac acest lucru tocmai pentru a-ți proteja intimitatea - este dreptul tău să navighezi pe ce situri consideri potrivit.

În ceea ce îi privește pe părinții tăi, aceștia pot vedea istoricul dacă au acces la dispozitivul tău sau dacă pe acest dispozitiv este instalat un program de control parental.

Sfatul nostru este să nu ascunzi de părinții tăi ceea ce faci pe Internet, cu siguranță ei îți vor binele și te pot sfatui sau ajuta.

| brokxy a răspuns:

La cate chestii ilegale am cautat eu trebuia sa fie deja politia la usa laughing laughing NU Nu vede nimeni stai linistit.
Si cand zic ilegal chiar grav ( Nu dau detalii ) laughing laughing

| aAlexB a răspuns (pentru brokxy):

Este posibil ca activitatea ta să fie în continuare vizibilă pentru:
site-urile pe care le accesezi;
angajatorul sau școala ta;
furnizorul de servicii de internet...

| brokxy a răspuns (pentru aAlexB):

Cum de nu am ajuns la inchisoare atunci inca? laughing laughing sau nu se uita ei sa verifice exact la ce m-am uitat?rolling on the floor) sau ce am cautat?

| aAlexB a răspuns (pentru brokxy):

Ei nu stau sa te verifice pe tine pe ce site ai intrat, dar politia poate sa ceara acest lucru. Tu crezi ca daca ai intrat pe deep web ai comis o imfractiune?

| brokxy a răspuns (pentru aAlexB):

Pai nu este asa?

| brokxy a răspuns (pentru aAlexB):

Am intrat din curiozitate si din prima mi-au aparut vanzari la ceva droguri iarba.

| aAlexB a răspuns (pentru brokxy):

Tu doar te-ai uitat. deci? nu ai comis o imfractiune, exempu/ daca te pui sa vinzi ceva ilegal pe deep web este posibil ca furnizorul de internet sa vada acest lucru si abia atunci poti spune ca ai comiso.

| brokxy a răspuns:

Site-urile pe care le-ai vizitat le poti vedea doar tu de pe istoricul pc-ului, telefonului
De ce crezi ca la pedofili si criminali le verifica calculatorul? Se uita la istoric si la fisiere. Daca puteau vedea cei de la retea nu mai verificau niciun calculator.

| Denisa0954 a răspuns:

Nu, nu pot sa vada.

| aAlexB a răspuns (pentru Denisa0954):

Ba pot sa vada.

| mitzok a răspuns:

Salut, dreapta sus ai 3 puncte pe orice browser, intra acolo si da pe incognito, acolo nu ai istoric si nimic nu ramane salvat

| aAlexB a răspuns (pentru mitzok):

Te contrazic, ..Este posibil ca activitatea ta să fie în continuare vizibilă pentru:
site-urile pe care le accesezi;
angajatorul sau școala ta;
furnizorul de servicii de internet. DECI FURNIZORUL DE SERVICII DE INTERNET. CE ZICI ACUM?