| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Sunt în Anglia și am un număr de UK. Problema este ca atunci când sun pe cineva, uneori, nu întotdeauna, celor pe care ii sun le arata ca ii suna un alt număr, unul de România pe care nu îl au înregistrat în telefon, dar de fapt sunt eu. Daca încearcă ei sa sune înapoi la numărul ala zice ca persoana apelata nu este disponibila sau ca numărul nu exista sau se deschide apelul dar de partea cealaltă nu se aude nimeni doar un bip continuu.Care poate fi cauza sau de ce se întâmplă asta?

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Inseamna ca numarul tau de telefon trece prin ceea ce se numeste "redirectionare"
Trebuie sa cauti in setarile telefonului tau si sa dezactivezi aceasta redirectionare

Un exemplu de setare redirectionare (pe android): https://www.androidro.ro/redirectionare-apeluri-pe-un-telefon-android/

Pe scurt cum dezactivezi pe android redirectionarea :

Deschideți aplicația „Telefon" de pe dispozitiv.
Atinge pictograma cu trei puncte din colțul din dreapta sus al ecranului.
Selectați „Setări" din meniul drop-down.
Căutați opțiunea „Redirecționare apel" și atingeți-o.
Selectați opțiunea „Dezactivat" pentru a dezactiva redirecționarea apelurilor.

| DenizAndreea a răspuns (pentru Simpatic):

Da,dar asta nu se întâmplă mereu.Cateodata la aceeași persoană când sun ii apare nr meu, alta data ii apare acel numar

| Nelucojoc a răspuns:

1. Operatorul tau nu are peering direct cu operatorul parintilor tai, drept pentru care, foloseste un serviciu ce se cheama - interconnect - adica suna la "centrala", de unde centrala trimite vocea ta catre cine suni tu.
2. Degeaba suni la acel numar de centrala, nu e facut sa raspunda cineva la el, e doar un numar de pe care ti se transmite apelul catre cine vrei tu sa suni

| DenizAndreea a răspuns (pentru Nelucojoc):

Da,dar asta nu se întâmplă mereu.Cateodata la aceeași persoana ii apare nr meu de Anglia pe care îl are în telefon, câteodată ii apare alt număr.

| Nelucojoc a răspuns (pentru DenizAndreea):

Nimic mai normal. Operatorii folosesc o gramada de rute, unele mai ieftine, altele mai scumpe, alteori fac schimb de minute, nu toate contractele intre operatori au aceleasi valori si service level, unele transmit caller ID peste interconnect, altele nu.