|

De curând am aflat de aplicatia Wish si mi-am instalat-o. Lucrurile sunt prea ciudate, de ce aproape toate sunt la 4 si 8 lei? Îmi puteți sugera o astfel de aplicație? In aceasta nu prea am incredere, mi s-a spus ca sunt numai chinezării și nici nu sunt de calitate.

Sau știți site-uri sigure de pe care pot face cumparaturi si fara sa am surprize neplăcute? Cer si detalii va rog.

9 Raportează Evaluează
Răspuns Câştigător
| a răspuns:

Wish.com, e site real, cu produse adevarate, si-ti vin acasa.

Uneori scrie clar: produsul gratuit, dar transportul costa. Pe Wish trebuie sa citesti tot ce scrie la descriere, de ex. hard disk 10 TB la 2 euro? Nu, scrie clar ca e doar carcasa, hard diskul trebuind sa-l adaugi tu personal. Deci: casca bine ochii la ce scrie!

Si nu e obligatoriu mai ieftin ca altundeva. De ex. am comandat o lanterna, a venit fara acumulatori (tip 18650) si fara alimentare, m-au costat astea mai mult ca lanterna. De fapt, nu mi-au promis acumulatori si alimentare, asa ca nu au comis nicio escrocherie.

Plus: atentie la vama/TVA. Eu fac mai multe comenzi mici decat una mare, tot banii aia ii platesc pe produse si transport, dar scap de TVA si de vama.

E bun daca stii bine ce cumperi, de ce si la ce pret. Nu trebuie sa cumperi impulsiv.

9 răspunsuri:
| a răspuns:

Aplicatia este un simplu soft care transforma preturile in Lei. Nu este un magazin din strainatate. Preia produse din strainatate si le pune pe net.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns:

Pentru ca e un site de chinezarii.

| a răspuns:

Wish. Ce-ti spune numele? Iti doresti sa primesti chestia aia, dar nu o faci, sau daca o faci e random calitatea. Au preturile asa mai mult ca sa-si permita oricine sa faca comenzi. Un youtuber si-a testat norocul cumparand 1K chestii de la ei.

| a răspuns (pentru doctorandus):

Nu am zis nicaieri copile ca e escrocherie/fake. Invata sa citesti. E facut pentru distractie mai mult.

| a răspuns (pentru blackfire017FFF):

Cum sa spun: am cumparat mai multe produse de acolo. Daca stii ce cumperi este un website bun. De ex. am cumparat o luneta cu 13.10 Euro si e buna (mareste mult mai puternic decat binoclul meu). Lanterna cumparata e puternica, deci si ea e buna. Am cumparat doua tastaturi cu mouse, si ele bune. Am cumparat un smartwatch DZ09, si el bun. Am cumparat un ceas cu LED-uri, mare, de pus pe mobila, si el bun.

| a răspuns (pentru doctorandus):

Tu ai ceva probleme cu caputul. Am zis eu ca ar fi scam? Si eu am cumparat mingi de sticla si lanterne sa fac experimente. Posibil vocile tale din caput sa strige: "blackfire zice ca wish e scam". Miss me with that weird *** laughing

| a răspuns (pentru blackfire017FFF):

Era un comentariu la "E facut pentru distractie mai mult", desteptule.

| a răspuns:

AliExpress. Am în prezent comenzi

| a răspuns:

1. Sunt chinezarii
2. Uita-te atent si la descriere. La unele sunt imagini cu un telefon, dar in pachet nu e inclus decat cablul USB