| lorena66 a întrebat:

Deci un om de pe Instagram mi-a trimis mesaj, cerandu-mi ajutor.
Imi spunea ca e din armata(din Germania) si ca are nevoie sa-i cumpar un "auto card".
Nu l-am crezut, dar apoi a inceput sa-mi trimita poze cu colegii lui din armata (nu stiu cum sa explic altfel) si ma ruga sa-i comand chestia aia si sa i-o trimit la el in tabara sau asa ceva. Mi-a zis ca o sa-mi dea banii inapoi si ca are nevoie urgenta de el si ca nu vrea sa-si piarda familia sau ceva in stilul asta.
Sa-l cred? Nu am ce sa-i fac, ai mei n-or sa ma lase-n veci sa-l ajut daca chiar are nevoie de ajutor.

Răspuns Câştigător
| 99Andreea99 a răspuns:

Nu ai pentru ce plus sa ei si partea comică inca o idee ce ii trebuie lui un "auto card" in armata ce face cu el asculta Bug Mafia sau Florin Salam? Nu cred ca in timp ce se luptă ii trebuie lui muzica sau ma gandesc ca isi pune o melodie de jale sa "Sa moara dusmanii mei " sa aiba si el curaj?

24 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Un soldat german iti cere tie ajutorul haaaaa buna gluma

| lorena66 explică (pentru RAY):

Da-mi te rog numarul tau. Am screenshot.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Loool, e prima ta zi pe internet azi sau cum de ai luat in serios un asemenea spam?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fraudă, Scam. Dacă ar fi în armată ar avea bani. Pozele sunt luate de pe situri. Înșelăciune, Blochează emailul.

| Wr3nch a răspuns:

E teapa. Da delete si block.

| NLS a răspuns:

E țeapă, dacă e în armata (ca voluntar, căci armata nu mai e obligatorie din 2011) are 2000+ eur solda chiar cu grad minim, au tren gratuit și primesc permisii in caz de ceva critic în familie.

Încearcă sa faci diferența între înșelătorie și adevăr, nu mai ai 6 ani.

| Sn4k3 a răspuns:

Iti recomand sa nu te uiti prin mail-uri laughing

| johnnny123 a răspuns:

Bine că nu te-a contactat un astronaut de pe Stația Spațială Internațională să-i trimiți niște bani de combustibil că i-a tăiat NASA fondurile.

| Ineys a răspuns:

Reverse search la imaginile pe care ti le-a trimis. Daca le gasesti pe net iti dai si tu seama ca e vrajeala. Chiar daca nu le gasesti, asta nu inseamna ca e adevarat. Probabil doar trebuie sa le cauti mai bine.

| siriusblack98 a răspuns:

In 2020 te-ai cablat la internet?

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu sterg direct astfel de mail-uri/mesaje, faptul ca ai stat mai mult de 5 minute interesat de acel mesaj imi da de gandit cu privire la tine laughing

| danbnz a răspuns:

Miroase a inselatorie!

| Dalmore a răspuns:

Prostie, data viitoare direct block.

| Digikey a răspuns:

Te-ai nascut ieri?
Pe ce lume traiesti?

| Ora de net a răspuns:

Salut,

Pe internet sunt persoane care își creează profiluri false pe diferite rețele de socializare. De obicei atribuie și acelui profil o poveste neadevărată precum cea care ți-a fost spusă și ție.

Este foarte important ca în astfel de situații să analizăm critic și să ne punem întrebări precum: Poate informația pe care mi-a spus-o să fie într-adevăr verificată?, Pot pozele să fie copiate de pe internet?, Nu era mai eficient să contacteze instituțiile care se ocupă specific de astfel de situații?, Care poate fi motivul ascuns din spatele acestei povești?, Dorește să obțină date, informații cu caracter personal sau alte bunuri?

Sentimentul de incertitudine pe care l-ai avut este tocmai un indicator al faptului că ți-ai dat seama că elementele din poveste nu sunt adevărate. Este bine că ai verificat și cu alte persoane (aici pe TPU) aceste informații.

Îți recomandăm să închei conversația respectivă și să nu trimiți nicio informație personală precum număr de telefon, nume, adresă, date bancare sau poze persoanale, indiferent de motivul care îți este prezentat.

| Ely1234567 a răspuns:

Sa nu faci greșeala sa îl asculți. Mai întâi sa îți trimita bani... vrea sa te păcălească

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Sfatul meu. Ignora astfel de cazuri si de oameni.Nu faci acte de caritate.OK? De asta nu mai poti tu ca-i moare familia.

| floreadan a răspuns:

Nu crede mesajele de genul si da-i block. Bafta!

| BilaRomânească a răspuns:

E cea mai veche țeapă

| Cristian86 a răspuns:

Eu nu prea l-as crede!

| iKaiju a răspuns:

Nu il ajuta, daca chiar o sa isi piardă familia nu statea sa dea mesaj la necunoscuti sa trimita un auto card, ba chiar si-ar vinde telefonul si si-ar cumpara unu sau ar cere la un prieten nu la un străin.

| 99Andreea99 a răspuns:

Problema e ca putea contacta pe oricine altcineva din lumea asta dar s-a gandit fix la tine fiind si minoră după cum ai spus ca părinți nu sunt de acord. El încerca sa te pacaleasca din armata poti sa ei poze si de pe net ideea e ca cum a putut lua legătura cu tine poate sa ea si cu oricine altcineva sunt ong. Speciale care il pot ajuta unu la mana dar si ambasada daca vrea sa se întoarcă are si el permisie si atat timp cat are si o familie de ce nu ia legătura cu ei atat timp cat are internet bănuiesc că are o cartela si cu minute sau un semnal la wi-fi de unde poate lua legătura cu mai mulți. Eu am pățit ceva asemănător cu un bărbat din pușcărie acum vreo 4 ani nu mi-a cerut bani sau alte detalii doar cauta sa poarte conversații mi-a spus că e la pușcărie si etc. dar nu dădea detalii mai concrete asa si acest individ poate încearcă să obțină ceva tot prin acest mod. Asta ar fi parerea mea.

| lorena66 explică (pentru 99Andreea99):

Wow. Mersi mult de ajutor, asta e ce cautam. Multumesc mult!

| suntserios a răspuns (pentru 99Andreea99):

Nu s-a gandit fix la ea, probabil a trimis mii de astfel de mesaje pana prinde fraierul. Asa functioneaza spamul.

| 99Andreea99 a răspuns (pentru lorena66):

Nu ai pentru ce plus sa ei si partea comică inca o idee ce ii trebuie lui un "auto card" in armata ce face cu el asculta Bug Mafia sau Florin Salam? Nu cred ca in timp ce se luptă ii trebuie lui muzica sau ma gandesc ca isi pune o melodie de jale sa "Sa moara dusmanii mei " sa aiba si el curaj?