| Bionicle a întrebat:

Hei. Voua vi s-a intamplat vreodata sa primiti un email de pe Youtube, cum ca ca vi se va inchide canalul de pe Youtube datorita articolului 13? Asta mi s-a intamplat mie. Nu vreau sa imi pierd canalul si trebuie sa fac ceva. Am invatat de la un video ca trebuie sa imi creez un videoclip cum ca nu vreau sa imi pierd canalul.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Articolul 13 face parte din legislația europeană privind drepturile de autor, creată cu scopul să protejeze mai bine creativitatea și să găsească modalități eficiente în care deținătorii drepturilor de autor să-și protejeze conținutul online.
Adica ar fi bine sa nu mai postezi ce apartine altora. Spre exemplu: iei o melodie a unui cantaret si si o pui si tu pe Youtube. Ai face bine sa stergi de pe canalul tau tot ce are legatura cu alti autori. Incearca sa iei legatura pe forum: http://bit.ly/2QXPJUg

| Bionicle explică (pentru Salontanul):

Asta mi s-a intamplat cand am inregistrat niste jocuri de pe un ps4 al fratelui meu.Dar nu avea copyrighted content. Dar am aflat ca trebuie sa creez un videoclip ca fanii mei sa voteze sa nu mi se inchida canalul de Youtube.

| Salontanul a răspuns (pentru Bionicle):

Probabil ca te-a raportat cineva desi imaginile din joc n-ar trebui sa faca obiectul copyright-ului!

Bula
| Bula a răspuns:

Spatiul de pe Youtube nu este pentru stocare.
Daca nu ai vizualizari, abonati, atunci este posibil sa inchida canalul, mai ales daca filmarile ocupa prea mult spatiu.

Citeste atent mail-ul si regulamentul (in special acel "articol 13") si vei afla exact despre ce e vorba, ce trebuie sa faci.

| Wr3nch a răspuns:

Nu trebuie sa faci nicu un video. Stergi video-urile semnalizate sau scrii frumos in descriere ca nu detii drepturile de autor si ca e folosit ca Fair Use.

| Ora de net a răspuns:

Bună,

Atât timp cât nu încalci politica Youtube în ceea ce privește drepturile de autor, atunci contul tău nu va fi închis. Citește mai multe despre asta aici https://www.youtube.com/yt/about/copyright/#support-and-troubleshooting

Sfatul nostru este să nu crezi orice informație citești pe internet și să o verifici pe aceasta din mai multe surse. Cu siguranță canalul tău nu are legătură cu crearea acelui videoclip despre care vorbești.