| Kinda a întrebat:

Salut, am luat scam de pe site-ul smurf-accounts.com, de 79.99 euro, trebuia sa primesc un cont pe un joc, dar astept de 6 zile si din a 2 zi nu mi s-a mai raspuns la mesaje nici pe suport nici la ei pe site. Intrebarea mea e cum pot sa ii reclam sau sa imi recuperez banii?

Răspuns Câştigător
| Ora de net a răspuns:

Bună, Alex,

Ne pare rău că ai întâmpinat o astfel de situație neplăcută. Ceea ce poți face este să depui o plângere la Poliție pentru înșelăciune și să faci cerere la bancă (dacă ai plătit cu cardul sau prin transfer bancar) să refuzi respectiva plată pe motivul că nu ai primit produsul.

Pe viitor, sfatul nostru este să te asiguri ca situl de cumparaturi este de încredere, verificând ca acesta să conțină date de contact, adresa magazinului fizic și datele fiscale ale firmei. De asemenea, poți încerca să cauți pe internet recenziile altor utilizatori legate de situl respectiv și poți folosi pentru plată sistemul PayPal Protecție pentru Cumpărători (Mai multe despre asta aici https://www.paypal.com/......ed-faq645)

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti, ca nu ai unde sa-i reclami.
Asta a fost un risc pe care ti l-ai luat si ai pierdut.

Bula
| Bula a răspuns:

Felicitari!
Ai platit TP-ul (taxa de prostie)!
Mai cauta si alte site-uri care-si cauta "sponsori"... big grin

| WaterDrop a răspuns:

Nu cred ca ai unde, cel putin la noi in tara. Exista anumite asociatii ce se ocupa cu pacalelile pe internet, insa doar daca vorbim despre nume mari, gen Facebook, ebay, etc. Este un risc pe care ti`l asumi atunci cand cumperi astfel de conturi. Incearca sa le mai trimiti mail, poate primul le-a "scapat"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

80 euro este o suma maricica. Imi pare rau pentru situatia ta. Sper sa iti fie invatatura de minte.

| gothicbat a răspuns:

Dacă voiai cont de LOL, îți puteam eu face rost laughing

Nu știu frate, nu prea mai ai ce să faci, poți doar să încerci să-i mai contactezi, nu ești singurul care și-a luat țepe pe astfel de site-uri.
Ori asta, ori nu a reușit plata aia și de-aia nu ai primit contul.

| Kinda explică (pentru gothicbat):

Am primit, am vorbit si cu ei si au spus ca dureaza 2-3 ore s-a trecut zile intregi...