| qieiqpalz a întrebat:

Salut, vreau sa imi iau un one plus 3 pentru ca mi se pare cel mai bun tel pana in 500 de lei pe olx si am vazut multe anunturi, dar mi-e frica sa nu iau țeapa, niste sfaturi?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu dai banu până obiectul ajunge în mâna ta.

| qieiqpalz explică (pentru sadrian46):

Asta e clar, e la logica prostului...

| Violleta2022 a răspuns:

De pe olx.ro ai cele mai mari sanse sa iei teapa!
Au fost destui care au cumparat telefoane si au primit caramizi la pachet, dand bani buni pe ele.
Daca nu te poti intalni cu vanzatorul sa vezi ce cumepri si sa testezi telefonul, nu te sfatuiesc sa cumperi deloc.
Pe asta mizeaza de fapt escrocii, ca nu poti verifica telefonul, iar preturile sunt atat de atractive, ca te consideri super norocos ca ai gasit asa ceva, chiar tu.
Evident, cand ceva este prea ieftin si prea bun, este intotdeauna ceva putred dedesubt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei cu bateria au probleme multe teluri pe olx (nu toate).
baga o cartela cu net si uitate cat scade din procentul bateriei, daca scade 1% la fiecare minut nu prea e ok.dar chiar si asa nu iti poti da seama fiindca
noaptea cand il lasi si nu umbli pe el poate sa scada cu 20-30 % chiar daca ai aplicatiile inchise, un vecin o patit asa cu un tel l-a luat de pe olx si dimineata cand se uita pe el de la 100% era cam pe ca 70% chiar 69. la baterie trebuie sa ai grija si la pixelii morti unii se vad foarte greu.sa verifici wi-fi cum functioneaza si semnalul. daca arataca nou asta nu inseamna ca nu are defecte ascunse.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Prima regula atunci cand vrei sa cumperi ceva online este:
Daca ceva pare prea bun sa fie adevarat, cel mai probabil nu este!

Cel mai sfânt, este sa te întâlnești fata in fata cu vânzătorul. In felul acesta poti verifica telefonul, sa stii pe ce dai banii. Daca nu este posibil, mai bine lasa. Uite-te la feedback-ul vânzătorului, vezi ce spune lumea despre el. Cate produse a vândut si daca lumea este mulțumită de el.

Baftă!

| RainbowThanos a răspuns:

Sfat simplu si la obiect: cumpara doar unde este Livrare cu Verificare sau solicita vanzatorului sa adauge acest serviciu.

| Ora de net a răspuns:

Bună!

In general, atunci cand faci cumparaturi online, te sfatuim sa:
- te asiguri ca situl de pe care cumperi este unul de incredere (pentru a putea returna produsul in cazul in care acesta nu este potrivit)
- sa citesti recenziile vanzatorului
- sa folosesti serviciul de livrare cu verificare - https://www.olx.ro/livrare-cu-verificare/

Mult succes!