| StefanFlorea a întrebat:

Salutare! Dacă în calculator am instalat fără sa știu o aplicație care are ascunsa în ea un Virus Rat de tip troian, adică un fel de keylogger care are acces complet la calculator și după am șters complet aplicația din calculator, s-a dus și fișierul cu RAT din calculator?

Răspuns Câştigător
| Brizbriz a răspuns:

1. keylogger si "access complet" sunt doi termeni EXTREM DE DIFERITI, adica keylogger e doar o parte din "access complet" (care inseamna remote control, screenshot periodic, video, comenzi, gateway (sparge site-uri ca si cum ar fi la tine in computer, etc.) ori keylogger doar iti inregistreaza ce tastezi

chiar cuvantul RAT e mult mai mult decat keylogger:
RAT = remote ADMINISTRATION TROJAN

2. NU, odata ce ai pus un app infectat, ala se baga ADANC in system si nu mai scapi fara formatare

| StefanFlorea explică (pentru Brizbriz):

Dacă dau resetare la calculator la setările din fabrica și rămâne doar window ul ca nou și ma pune sa l configurez pot scăpa de virus?

| Brizbriz a răspuns (pentru StefanFlorea):

NU, confunzi windows-ul de PC cu Android, iOS sau windows phone, unde reset sterge tot ce nu e in system, iar in system nu se poate scrie decat cu re-flash, care e cu totul altceva

pe pc, reset-ul nu sterge tot, deci un virus bine facut poate sa ramana (chestia s-a intamplat si pe Android la un moment dat, virusii reuseau sa root-eze si apoi nici reset nu stergea virusul, trebuia reflash-uit cu tot cu bootloader sau schimbata placa de baza cu totul)

singura solutie definitiva e reinstalare cu formatare

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca aplicatia a fost recunoscuta si stearsa de un program antivirus, atunci mai mult ca sigur ai scapat de virus (asta daca a fost un antivirus veritabil, serios).

| doctorandus a răspuns:

Nu, de obicei trebuie să salvezi datele, pui Windows pe stick pe un calculator curat, format c: și reinstalezi Windows. După asta îți schimbi toate parolele.

| lpavel a răspuns:

Poate, dar sansele sunt foarte mari sa fi ramas in calculator! Cea mai sigura si cea mai simpla metoda e sa Restaurezi pc-ul la un moment anterior, adica inainte sa fi instalat acea aplicatie, sau sa reinstalezi windows!