| Animeking223 a întrebat:

Hey TPU.
Dacă cineva din China mi-a trimis un virus pe telefon printr-o aplicație trojan (am șters deja aplicația) mai are acces la informațiile de pe telefon?
A da mi-a trimis pe Telegram un screenshot cu numere de telefon din agenda mea și o poză cu mine pe care normal nu ar avea de unde să o obțină.

Puteți să -mi dați câteva sugestii pentru ca să fiu sigur că nu mai îmi poate lua nimic din informațiile telefonului?

Nu știu ce să fac.

Mulțumesc în avans.

PS. Dau Fundă

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Tu ai șters programul, însă virusul nu.
Fi sigur că acum virusul își face de cap prin telefonul tau.
Cel mai probabil s-o fi instalat ceva in fundal de o avut acces la pozele tale și așa mai departe.
Daca bateria se descarcă repede sau se încălzește telefonul prea tare sau daca observi că telefonul se "butonează" singur, fi sigur că ai inca virusul acolo.
Eu in locul tau as încearca sa fac cumva sa il resetez pentru a nu mai sta cu acest stres.
Din păcate datele sunt compromise și dacă încerci să le pui pe PC, e posibil sa iei virusul și pe PC.

1 răspuns:
| doctorandus a răspuns:

Factory reset, dar daca virusul e profesionist, nu scapi nici macar prin factory reset.