| raduqu a întrebat:

Acum 4 luni m-am apucat de sala pentru a mai lua in greutate (eram destul de slab), in primele 2 luni am luat destul de mult si sunt multumit insa acum am cam stagnat in ultimele 2 luni (nu pot sa cresc nici greutatile mai mult ) si ma gandeam sa imi iau ceva proteine sau aminoacizi insa nu sunt sigur cat de ok sunt. sa incep o luna cu aminoacizi sau sa imi iau proteine? ps. am 18 ani

8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Aminoacizi = proteine descompuse.

O proteina e formata din aminoacizi happy

Ce antrenament la sala ai? Incluzi exercitii grele: indreptari, genuflexiuni cu haltera pe umeri, tractiuni la bara, flotari la paralele, etc?

| siriusblack98 a răspuns:

Salut! Progresezi treptat in marirea greutatii la antrenament? Sau faci cu aceeasi greutate mereu? Si cu alimentatia, tii cont si de ea sau te astepti la rezultate numai din antrenament? Trebuie sa ai undeva la 3-4 mese MARI (nu normale) pe zi, trebuie sa mananci mult.De obicei stagnarea apare atunci cand corpul se obisnuieste cu ceva anume atat de mult incat nu mai reactioneaza in nici un fel.Mareste greutatile, abordeaza noi tipuri de exercitii si astept sa imi vorbesti putin despre ce mananci tu intr-o zi obisnuita ca sa lamurim cauza problemei.

| raduqu explică (pentru siriusblack98):

Nu am cum sa mananc de 3-4 ori pe zi, ma trezesc la 7 ma imbrac si plec la scoala ca fac naveta cu masina si nu am timp sa mananc, la scoala mananc ceva de la fast food ( un snitel sau un burger de obicei), vin de la scoala ma schimb si plec la sala (mai si mananc tot ceva fast food ) vin de la sala si mananc o masa normala. cam asta e programul si nu prea am timp sa mananc de 3 4 ori pe zi

| siriusblack98 a răspuns (pentru raduqu):

Da frate eu te inteleg perfect, am zis doar cum trebuie sa procedezi ca sa cresti in masa musculara.Tot ce trebuie de stiut este:mese mari, antrenament progresiv-cresti greutatile treptat si niciodata nu lasi corpul sa se obisnuiasca cu o greutate anume pentru ca nu o sa mai vezi rezultate, odihna suficienta (10h pe noapte) si desigur zile de odihna.Nu trebuie sa faci sala zilnic.4 zile pe sapt sunt super suficiente altminteri risti sa stagnezi.Bafta!

| raduqu explică (pentru siriusblack98):

Mda o sa incerc sa mananc mai mult, cam ce ar fi indicat sa mananc?

| siriusblack98 a răspuns (pentru raduqu):

Carne,legume,oua,branza,lapte sa nu uitam de cateva fructe intre mese.Bananele sunt foarte bune si indicate dupa antrenament sau consumate chiar in timpul antrenamentului intr-una din pauzele dintre serii.Eu am cel putin o masa care include carnea zilnic si o combin cu o garnitura de legume gratinate.In schimb din motive personale am ales sa nu mananc carne de porc.Doar vita,peste,pui, curcan, oaie, capra. Iarasi daca vrei vreodata sa nu mananci carne o perioada din diferite motive, inlocuieste-o cu soia si tofu.Bine proteinele din carne sunt mai indicate decat cele vegetale pentru dezvoltare dar decat deloc...winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum cresterea are loc, dar puţin mai lent. Iar in legatura cu proteinele... Si eu am luat, sunt pline de zahar si chimicale! Cele mai bune suplimentare alimentare sunt cele din mazăre, dar fara nici o aroma. Fara aroma = fara zahar.

| crazypop a răspuns:

Da vezi ca este un proces prin care o anumita perioada de timp (2-3 luni) nu se mai vede atat de mult diferenta si nu ai sa mai cresti nu te ingrijora si trage in continuarewinking