| anonimulllll a întrebat:

Am 13 ani, 168 de cm si 52 de kg... nu am nici un muschi si vreau ca in 5 luni sa am ce arata, vreau sa ma antrenaz acas fara greutati pentru ca nu am... luni : http://www.youtube.com/watch?v=jWc8gHlAkoM marti :http://www.youtube.com/watch?v=vkKCVCZe474 miercuri : pauza joi : ca si luni vineri : ca si marti ce ziceti pot sa am in 5 luni un piept frumos si brate frumoase

11 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

O sa ai din parti, nu asa se fac muschi.

Si alimentatia e cea mai importanta, exercitiile daca nu sunt sustinute de o alimentatie corespunzatoare sunt degeaba.

Du-te la sala, acasa pierzi vremea, nu face nimeni muschi cu flotari si abdomene.

| anonimulllll explică (pentru Cosmin86):

Omule am 13 ani... toti mi-or spus ca nu e bine sa fac sala de la varsta asta... spune-mi te rog ce exerctii sa fac pentru piept acas fara greutati.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonimulllll):

Flotari normale, pe plan inclinat, flotari diamant

dar mai bine faci inot, iti lucreaza toti muschii.

piept si brate = grupele cocalarilor, daca faci doar piept si brate o sa arati penibil, ca sa arati cu adevarat bine trebuie sa-ti lucrezi TOTI muschii.

Si repet pentru a 5-a oara : exercitii fara alimentatie pentru muschi nu valoreaza DOI BANI, sunt oameni care dupa 4 ani ( da ANI ) de exercitii au ramas niste firavi din cauza ca nu mananca ce trebuie.

Daca nu ai o alimentatie pentru muschi mai bine stai la tv si nu mai faci niciun exercitiu ca oricum pierzi vremea.

| anonimulllll explică (pentru Cosmin86):

Ce alimentatie trebuie sa am?

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonimulllll):

In cazul tau bogata in proteine si carbohidrati, 5-6 mese pe zi.

proteine = carne, peste, branza, oua, lactate
carbohidrati = orez ( in special orez brun ), cartofi, mazare, paste, paine integrala, etc.

Proteinele sunt cele mai importante, dar fara carbohidrati corpul o sa le descompuna pentru energie in loc sa le foloseasca pentru masa musculara.

Oricum la 13 ani nu prea o sa pui muschi, corpul tau nu produce suficient testosteron si hormon de crestere, cu cat te apropii de 19 ani cu atat pui muschi mai usor si mai eficient.

| crystycrystan a răspuns:

Salut TPU,
Intr-adevar, nu e bine sa ridici greutati fiindca iti fortezi coloana, daca iti doresti neaparat, incearca cu cele mici de 2-3 kg maxim. Iti recomand exercitiile la bara de tractiuni, mai multe detalii gasesti pe pagina http://www.sportapel.ro/exercitii-la-bara-de-tractiuni-1.Sunt bune pentru fortificarea muschilor superiori. Poti incerca si exercitiile invatate la scoala.

| anonimulllll explică (pentru crystycrystan):

Nu am o bara... zi-mi alt exercitiu.

| Fanel_Claudiu_1979 a răspuns:

Pai eu iti zic sa iti cumperi greutati... pentru ca asa nu vei face brate frumoase
asa deci sa incepem: faci exercitii de baza cum ar fi flotarii abdomene etc si asa o sa ai un corp frumos. Funda?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Fanel_Claudiu_1979):

Serios? de cand se fac muschii doar cu exercitii? Si flotari + abdomene nu sunt exercitii de baza sunt pierdere de timp

| SuperRazvan a răspuns:

Fa flotari agdomene geneoflecsiuni si s-ar putea in 5 luni sa ai muschi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru SuperRazvan):

"s-ar putea"? pai nu esti sigur de propriul tau sfat? happy