| Spendy a întrebat:

Am 14 ANI 1.80 inaltime si 62 kg si imi doresc tare mult sa arat mai "bine lucrat" ce trebuie sa fac? Ajuta la ceva cumpararea proteinelor si antrenamente?, sau orice dar nu vreau sa aud de sala. Merci, fundawinking

Răspuns Câştigător
| AndreasfromMetallicA a răspuns:

In primul rand mananca sanatos si bogat in proteine si carbohidrati, nu lua proteine si alte prostii daca nu faci sport cu greutati in sala sau acasa, nu poti sta in pat cu borcanul cu prafuri de proteine si sa arati''bine lucrat''cum ti-ai dori.ciao

6 răspunsuri:
| FatUglyVirgin a răspuns:

Ce-ti trebuiesc tie proteine daca nu mergi la salalaughing?

| Okkultist a răspuns:

In primul rand proteinele nu-s recomandate de un medic ce se respecta.
Nu consuma asemenea idiotenii, care le folosesc doar persoanele mai...
Singura solutie e sala, sau sa-ti ei diferite aparate pentru a face sport acasa.
Mananca in primul rand fibre alimentare, fructe si legume, lactate, si dupa carne.
Incearca sa mananci multa soia si sa ai un stil de viata sanatos. Trebue sa te intereseze si sanatatea. Nu trebuie sa tratezi efectul ci cauza.
Cauza ar fi ca pentru a avea muschi si a arata bine, ingrijeste-te alimentar, daca faci acest lucru este ok. Dar sala ramane solutia, sau multa, multa munca acasa si cu grija.
Sper ca te-am ajutat, asta in limita informatiilor si optiunilor tale.
Cu bine!

| Goldenboy97 a răspuns (pentru FatUglyVirgin):

In primul rand, nu sti ce inseamna "proteine".
"substante cu rol esential in cresterea si refacerea tesuturilor corpului care intra si in alcatuirea hormonilor, enzimelor, anticorpilor si neurotransmitatorilor."

Oricine consuma proteine indiferent daca face sala sau nu.

Cred ca nu sti nici scopul pentru care se duc oamenii la sala, ti-l spun eu: Ca sa rupa niste amarate de fibre musculare, in acest fel corpul se adapteaza si dezvolta muschiul respectiv. Ca sa rupi niste fibre nu trebuie sa te duci neaparat la sala, se poate face si acasa prin diferite antrenamente sau activitati.
Poate ai observat la fotbalisti de exemplu picioarele care sunt dezvoltate.
-------------------------------------------------------------------------
Acum sa-i raspund pustiului.

Proteinele ajuta in refacere dupa antrenament combinate cu carbohidrati altfel sunt folosite pe post de energie si nu mai au rol plastic.
Nu iti imagina ca daca iei o cupa de proteinne o sa cresti in masa musculara laughing
La 14 ani iti recomand dupa antrenament, o portie de 100g orez si 150 piept pui. Iti faci plinu si de proteina si de carbohidrati.

| AnonymousTPU007 a răspuns:

Daca nu iti place la sala du-te la inot.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Okkultist):

"In primul rand proteinele nu-s recomandate de un medic ce se respecta."

Din contra, un medic SPECIALIST le recomanda, copil mic ce esti.

Hai sa stam NEMANCATi, nu? ( mancarea contine proteine, deci e rea! )

Hai mai bine sa murim de foame, decat sa consumam proteine.

Copil PAMPALAU, vorbeste el despre medici!

| Okkultist a răspuns (pentru Cosmin86):

Da, pot vorbi, majoritatea sunt doctor in familia mea.
Depinde de ce proteine vorbesti artificiale sau naturale.
Eu oricum nu consum carne, si sunt vegan.
Proteinele se iau doar din alimente.
Proteine recomandate de medic nu exista.
El iti recomanda un echilibru intre carne, oua, lactate, fibre si legume respectiv fructe.
Carnea contine proteine care ajuta la dezvoltarea creierului in primul rand laughing
In al2-lea rand proteinele sunt prezente in fiecare organism viu, sunt niste substante oragnice logic, macromoleculare.
n organismul uman exista 22 de aminoacizi care, prin combinare, creeaza o varietate de proteine. Tocmai pentru ca nu toti acesti aminoacizi pot fi sintetizati de organismul uman, ci sunt produsi de plante, trebuie sa fie asimilati prin dieta.
Ceea ce inseamna ca acesti aminoacizi esentiali sunt absorbiti de sange, prin procesul de descompunere a proteinei cu ajutorul acizilor si enzimelor digestive. In concluzie proteinele sunt prezente in alimente.
Ai asasinat o idee:
,, Cumpararea proteinelor".
Dupa cele auzite de tine, te indrum sa nu consumi alimente ce contin proteine si sa le cumperi, sa stai acasa, sa nu te duci la sala.
O sa ai muschi cand o mai fi mamaea fata mare.
Muschii se fac doar la sala, pe pariu ca-i am mai mari ca ai tai.
Nu ai cum sa faci acasa.
Poate daca va veni un regim fascist sa te lege cu bila de picioare pentru prostie si sa muncesti la cariera de piatra.
Asa vei face muschi!
Nu am vazut unul ce s-a intors din puscarie fara muschi sau gras.
Ai 14 ani omule, nu ai voe sa cumperi proteine. Arata-mi un doctor, doar unul care te-a indemnat sa le cumperi la aceasta varsta, minim la 18 ani poti opta pentru proteine artificiale.
Muschi pentru ai pastra se consuma proteine organice ce sunt absorbite de tractul digestiv, cele prin injecti, sau alte prafuri si idiotenii facute de oameni si de doctorii care au bani pentru idiotii sa dea bani, nu iti poti pastra muschii o viata.
Vei ajunge cu pielea atarnata, ajungand dependent de ele.
Ce am zis eu si ce ai inteles tu.
Tu esti idiot, in intrebare ai optat pentru cumparatul de proteine artificiale, nu pentru alimente bogate in proteine ca virgula carnea. Este o diferenta.
Dar asa suntetii voi romanii.
Am folosit termenul,, artificiale" deoarece nu ai ce cauta cu alea.
Indicat ar fi sa te duci la medicul de familie si sa-l intrebi de parerea ta, imi trimiti pe e-mail un aviz stampilat ca a fost de acord si eu sunt de acord cu tine.
De fapt acel praf de proteina se extrage din alimente naturale, lapte, soia samd.
Dar nu inteleg de ce ai opta pentru asa cevea cand ai bani.
Ai o educatie foarte proasta, si-ti lipsesc cu desavarsire bunele maniere si educatiea care este foarte clar ca-ti lispeste. Nu ma mira. Poti obpta pentru ce vrei tu.
Nu-ti trebuie proteine daca nu ai chef sa mergi la sala. Dar te sfatuiesc sa le cumperi. (Ma refer la prafuri). Needucatule.
Ce educatie de roman.