| zislionelmessi a întrebat:

Am 17 ani si m-am apucat de sala, cam ce proteine ar trebui sa iau la inceput? Ar fi bine, sa iau creatina?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Nu poti sa-ti dai seama dupa asta. tinzi spre ectomorf, dar e posibil sa fie din cauza ca nu mananci suficient.

Nu ar trebui sa te preocupe tipul somatic, cat timp mananci serios (3-4 fripturi pe zi ca exemplu + oua, branza, orez integral, etc.) si te antrenezi cum trebuie (80% se antreneaza PROST), o sa cresti fara probleme si natural.

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Singura proteina sanatoasa pentru varsta ta, este cea animala, adica: carnea!
Suplimentele chimice lasa-le pe seama adultilor, care nu mai sufera transformari hormonale, daca le consuma.

| AnastasiaK a răspuns:

Tu inca nu stii cum sa te antrenezi, alimentatia cel mai probabil o ai praf si iti sta gandul la suplimente.

Proteinele din mancare, pe alea trebuie sa le iei la inceput si abia cand nu-ti mai ajung alea treci la altele. Creatina iei cand stii ce e si ce face, DUPA ce ai alimentatia pusa la punct.

| zislionelmessi explică (pentru AnastasiaK):

E valabila aia cu 2g de proteina pe kg?

| AnastasiaK a răspuns (pentru zislionelmessi):

Merge si cu 1, 5g de proteine pe kilogram cat timp esti in surplus caloric, dar depinde de fiecare.

| Cosmin86 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Oricum consumi mai multa proteina decat calculezi, ca in general oamenii calculeaza proteina zilnic doar din sursele cele mai bune (carne, oua, etc.), dar si legumele contin proteine, si fructele (banana are 2 grame) si se aduna... de aici, de acolo se mai aduna 0, 2 - 0, 3 gr/kg-corp.

Si am gasit mai de mult o chestie interesanta: cand se refera la proteina/kg-corp se refera la kg de masa musculara, nu la greutatea totala a corpului. De-aia unii cresc si cu 1 gr de proteina /kg-corp.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Cosmin86):

Citisem si eu pe undeva chestia asta, dar cum n-am fost niciodata genul care sa fie interesata de procentul de masa musculara, am cam ignorat informatia la momentul respectiv si am pastrat calculele pe greutatea corporala ca mi s-a parut mai simplu. Oricum nu intra la excese nici calculat cu 2g/kg la greutatea totala, surplusul se elimina si gata, nu e suficient cat sa apara probleme.

Anyway, ai dreptate cu tot ce ai zis, n-am ce comenta happy

| zislionelmessi explică (pentru Cosmin86):

Cosmin,daca am 1, 73 si 57 de kg, ce tip somatic sunt?

| zislionelmessi explică (pentru Cosmin86):

Mersi, ai putea te rog sa-mi spui cum ar trebui sa ma antrenez, ma refer la cum sa grupez grupele de muschi de ex luni, marti.

| Cosmin86 a răspuns (pentru zislionelmessi):

In primul rand, cate zile pe saptamana poti merge la sala?

| zislionelmessi explică (pentru Cosmin86):

In fiecare zi...

| Cosmin86 a răspuns (pentru zislionelmessi):

E prea mult. Muschii se dezvolta in zilele de pauza... tu daca mergi zilnic, o sa progresezi LENT si o sa stagnezi rapid, ca muschii NU AU cand sa creasca.

Mergi de 4 ori. Uite un program bun pentru 4 zile, are si alimentatie:

http://www.culturism.ro/......tenta.html

| zislionelmessi explică (pentru Cosmin86):

Mersi de raspuns Cosmin, cu o singura intrebare te mai deranjez, exista vreun exercitiu ce stopeaza cresterea in inaltime?

| Cosmin86 a răspuns (pentru zislionelmessi):

Nu, asta e un mit. Cat timp le executi corect, totul e ok.

| Cosmin86 a răspuns (pentru zislionelmessi):

Nu poti sa-ti dai seama dupa asta. tinzi spre ectomorf, dar e posibil sa fie din cauza ca nu mananci suficient.

Nu ar trebui sa te preocupe tipul somatic, cat timp mananci serios (3-4 fripturi pe zi ca exemplu + oua, branza, orez integral, etc.) si te antrenezi cum trebuie (80% se antreneaza PROST), o sa cresti fara probleme si natural.

| heracles a răspuns:

Buna,ai 17 ani, esti in plina crestere, atat in inaltime cat si in masa muasculara, asa ca nu trebuie sa-ti faci griji ce proteine sa i-ei, din punctul meu de vedere cele la cutii(prafuri)sunt 0 barat,poti sa pui muschi pe tine si fara prafuri,proteina (amnoacizi)se gaseste si in alimentatia de zi cu zi,(nuci,alune,oua,lapte,ficat,muschi de porc sau vita,piept de pui,proteina vegeala)oho ai de unde alege. apropo, de suplimentele nutritive,eu am facut sport dar nu de performana,si am cunoscut si sportivi care vroiau sa faca performanta in aumite ramuri sportive,de exemplu un var de al meu a terminat liceul sportiv in cluj, si mi-a spus cum sta treaba cu suplimentele astea,se fac reclame pentru a fi vandute, insa toate acele suplimente le sunt recomandate sportivilor profesionisti de inalta performana din diferite ramuri sportive, cum ar fi atletism, box, culturism, e.t.c.si nu le i-au de capul lor ci sub indrumarea unor doctori/la tine nu e cazul/ dar la atleti profesionisti da, iata si o lista cu cateva suplimente nutritive pe care le-a invatat varul meu, dar nu le-a folosit niciodata, pentru ca nici el nu a facut performanta/Aminoacizi sunt baza materiei vii, iar in natura se intalnesc vreo 20 de aminoacizi(alanina,cisteina,acid aspartic,acid glutamic,fenilalanina,glicina,histidina,izoleucina,lizina,leucina,metionina,asparagina,prolina,glutamina(se gaseste in paine, gluten),arginina,serina,treonina,valina,trioftanul,tirozina). arginina,glicina si metionina formeaza creatina aia asa de mult dorita de sportivii de performanta pentru a le imbunatati performantele, pentru ca confera energie si volum muschilor, dar de ce ofera volum muschilor pentru ca retine apa in ei.dar repet suplimentele aste nutritive in general sunt folosite de sportivi de performanta atleti, gimnasti, culturiti, e.t.c.sub indrumarea doctorilor, cei care i-au asa de capul lor zilele le sunt numarate si au fost cazuri in Romania si alte tari unde se duceau baietii la sala trageau de fiare, si luau creatina, ca asa au vazut in reclame ca le ofera energie si cresc in volum, dar nu s-au gandit la inima lor si nici rinichi, si au luat pana sau spart. acum nu vreau sa te sperii, stiu ca nu-ti pasa, dar mai bine, foloseste alimentele de zi cu zi, caci acolo se gasesc proteinele si animala si vegetala.Si in plus de asta repet la tine nu e cazul sa folosesti suplimente nutritive caci nu faci vreau sport de performana.Da-le in colo de prafuri din punctul meu de vedere sunt niste porcari, in trecutul indepartat sportivii nu lu-au prafuri din astea, si aveau forta mai ceva ca omul din zilele noastre pentru ca traia in armonie cu natura, noi acum ne departam de natura, de fapt ne sinucidem, ne credem mai isteti ca ea laughing))