| RAY a întrebat:

Am auzit ca vor juca doua echipe steaua impotriva lui dinamo e adevarat? pana la urma care e faza cu cele doua echipe steaua? voi stelistilor cu care tineti?

21 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

N-ai auzit sau n-ai inteles ceea ce trebuie. Eu o sa tin cu echipa armatei.

| RAY explică (pentru AFR81):

E o gluma

| anonim_4396 a răspuns (pentru AFR81):

De ce ai tine cu echipa armatei?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AFR81):

Eu tin cu Steaua lui Becali, eu pe echipa asta am urmarit-o in semifinalele Cupei Uefa, echipa asta a tinut Romania sus in ultimii ani, putin imi pasa de trofeul castigat acum aproape 31 de ani sau de palmaresul CSA.

| AFR81 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am mai raspuns eu de ce, dar ma repet, pentru ca imi place sa discut subiectul. Nimic din ceea ce se intampla in prezent nu are legatura cu Steaua de care m-am indragostit eu, pentru care am plans deseori si pe care o sustin de mai bine de un deceniu. Se compara Tudorie, Momcilovic, Popescu, Aganovic, Golubovic, Jakolis, Boldrin, De Amorim cu jucatori adevarati precum Radoi, Bostina, Martin Tudor, Ciocoiu, Raducanu, Victoras Iacob, Oprita, Petre Marin, Goian, Ghionea, Nicolita, Ovidiu Petre, Paraschiv si asa mai departe? Se compara Reghecampf cu Olaroiu, Piturca sau Protasov? Pe langa toate astea, de ce mai e MM la Steaua? S-a certat cu toti patronii din fotbalul romanesc, a batut un suporter, a facut puscarie, s-a certat cu o multime de antrenori si jucatori si a adus doar ciurucuri la echipa. De ce mai sta pe banca? Procesul prin care eu m-am departat de Steaua a fost unul de durata si care si-a atins apogeul in acest sezon. Un lucru pe care nu-l intelegi tu si multa lume care il sustine pe Becali este ca, chiar daca ai cumparat o echipa de fotbal si ai investit in ea, asta nu-ti da dreptul sa joci rol de dictator. Piturca a fost dat afara pentru ca a cerut normalitate, pentru ca i-a impus sa nu mai vorbeasca despre jucatori si despre jocul echipei. De Hagi, Titi Dumitriu, Radoi si Ilie Dumitrescu si-a batut joc, lui Stoichita ii dadea telefoane pe banca, lui Reghecampf sunt 100% convins ca ii impune jucatori. Nu mai zic ca a distrus centrul de copii si juniori. Despre ce vorbim, deci? Sunt multe lucruri de care nu-ti dai seama daca ai inceput sa-mi scrii de palmares. Rolul unui patron este sa se ocupe cu finantele clubului, doar atat. Restul trebuie lasat pe mainile unor oameni priceputi. Ultimii profesionisti care au fost la Steaua au fost cei din staff-ul lui Piturca, vorbesc aici de Eugen Neagoe, Florin Marin, Gabriel Boldici si asa mai departe. Daca ar fi fost lasati sa-si faca treaba, Steaua ar fi fost foarte sus. Legat de echipa armatei, ca si iubitor al Stelei, cum as putea eu sa il prefer pe Becali in detrimentul lui Lacatus? Sau pe MM in locul lui Bumbescu? Astia sunt oamenii care iubesc Steaua cu adevarat, iar daca se va gasi si un investitor potent, daca cativa dintre jucatorii enumerati mai sus, "UEFAntasticii", se vor alatura echipei, atunci in cativa ani va ajunge sus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AFR81):

Pai si Duckadam, eroul de la Sevilla, nu iubeste Steaua?

Jucatorii amintiti de tine mai sus, toti, au jucat la Steaua lui Becali. ( nu ca ar exista o alta Steaua momentan, eu inca cred ca armata face doar circ ieftin).
Becali, prost cum e el, tine echipa asta de atatia ani, sunt banii lui, tu ai vrea sa fii sluga pe banii tai? Sa nu uitam ca suntem in Romania, aici patronii aduc jucatori, ei sunt managerii, antrenorul e doar antrenor, asta e la toate echipele.
Si da, eu cred ca Reghechampf se compara cu Olaroiu, si mai ales cu Protasov. Daca echipa merge prost in ultimul timp, asta nu inseamna ca el e de vina neaparat. Dupa Olaroiu, singurul care a avut performante cu Steaua in Europa a fost Reghe (a mai reusit si Ilie Stan o primavara europeana, dar n-a jucat nimic Steaua atunci). Uiti fotbalul pe care il juca Steaua lui Reghe acum 2-3 ani?
Legat de centrul de copii si juniori, pai Becali e prost? A vazut ca poate lua jucatori foarte buni la preturi de nimic, pentru ca majoritatea echipelor din asta traiesc, daca au altii centru de juniori pentru el, lui la ce i-ar mai trebui?
De Radoi cum si-a batut joc? L-a pus antrenor desi era total constient de problemele pe care le va avea, a vrut sa-l ajute, daca Radoi nu a facut fata, nu e vina lui Becali.
Bumbescu si Lacatus s-au dus la echipa aia pentru ca au nevoie de bani, asta-i cert. Nu uita ca Lacatus a antrenat echipa asta, a antrenat in Champions League, in Europa League, pai atunci asta era Steaua si acum nu mai e? Crezi ca si-a schimbat Lacatus gandirea asa rapid?
Talpan i-a spus ieri lui Dica ca el nu a jucat la Steaua, cum e posibil asa ceva? Sau cum sa vii si sa spui ca tu vrei sa mergi direct in Liga 1? Omul ala gandeste macar?
Si nu uita, echipa aia nu are cum sa ajunga sus, nici macar sa joace in prima divizie pentru ca LPF nu accepta echipe departamentale.

| AFR81 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt siderat de raspunsul primit. Dupa primul fragment, mi-am dat seama ca nu am cu cine. Acum vorbim asa, ca intre stelisti, nu te supara pe mine. Nu esti foarte inteligent si nu poti sa iti dai seama cu adevarat ceea ce se intampla. Exact tipul de om pe care si-l doreste Becali. Pe langa asta, nu ai inteles multe pasaje din ceea ce ti-am scris. Chiar nu mai am ce sa spun, sunt trist ca exista persoane cu o asa conceptie si sper ca sunteti cat mai putini. Nu am cum, orice argumente as folosi, oricat de bune ar fi, tu o tii pe a ta: Becali e sfant, Becali e bun, Becali e smecher. Si in incheiere, tin sa-ti spun ca m-ai omorat cand mi-ai spus ce mi-ai spus despre centrul de copii si juniori. Din cauza suporterilor ca tine, patronilor ca Becali, managerilor ca MM, impresarilor ca Ana Maria Prodan si antrenorilor precum Sumudica, fotbalul nostru nu progreseaza. Mergem din rau in mai rau. Tatal meu imi spunea ceea ce ti-am spus eu tie acum, in urma cu 7-8 ani. Eu, copil fiind, avand 12-13 ani, asemeni tie, o tineam pe a mea. Ei bine, dupa un timp, mi-am dat seama ca avea perfecta dreptate. Nu o sa-mi schimb username-ul niciodata. Trag sperante ca la un moment dat, voi primi un mesaj de la tine prin care sa-mi spui: Adriane, ai avut dreptate. O seara buna si mult succes echipei care in trecut se batea cu Rapid, Betis, Middlesbrough, Dinamo Kiev, Sevilla, Real Madrid, Standard Liege in Europa si care a ajuns sa fie invinsa rusinos de Dinamo si Mioveni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AFR81):

Scuza-ma, dar ai o conceptie gresita. Armata il vede fraier pe Becali si vor sa ii ia banii, e DOAR CIRC IEFTIN. Nu uita ca si sezonul trecut au zis ca-si fac echipa, unde e echipa? Au inscris-o pentru o zi, apoi s-au retras, se poate mai penibil?
Zi-mi cativa jucatori crescuti la academia Stelei in ultimii 15 ani. Sau oricum, zi-mi jucatori crescuti de academia Stelei dupa revolutie. Nu intelegi, problema in Liga 1 nu e Becali, problemele au inceput cu patronii de genul lui Marius Stan, Ioan Bucsaru, Gigi Netoiu, Florian Walter, care au distrus echipele si care au incasat bani buni pe munca lui Becali. ( aici ma refer la primii 2) Tot dai in Becali, dar oare de ce e singurul patron din Liga 1 care a rezistat atata timp?
O tot tii cu infrangerile cu Dinamo si Mioveni, totusi au trecut doar 3 ani de la ultima prezenta a Stelei in grupele CL, sezonul asta au eliminat-o pe Sparta Praga, o echipa superioara lui Standard Liege, iar atunci ne-a calificat Vali Badea pentru ca Steaua arata rau, in Europa, echipa a aratat rau doar cu Zurich, daca arbitrajul era corect, erau in primavara. Ai vazut macar meciurile cu Villareal? Ai vazut cum a dominat Steaua pe El Madrigal in repriza secunda? Nu, tu ai vazut doar meciurile astea...normal, doar ce e rau se vede.
Dai in Sumudica si in Ana Maria Prodan, dar macar stii ce personaje erau in fotbalul romanesc acum 15 ani? Cauta pe Youtube 'Procesul etapei' si uita-te la 2-3 emisiuni, era mult mai mult circ decat acum. Eu tin cu performanta, nu ma intereseaza Becali, dar in fotbalul romanesc a ramas un singur club profesionist, iar acela este Steaua. Niculae nu da in jucatori, nu iese la televizor, e cel mai bun patron, nu-i asa?
Sunt convins ca o sa-mi amintesti si de ''eroii de la Sevilla', pe care in viziunea ta, Becali nu ii respecta suficient. Gandeste-te de ce tratamente aveau parte oamenii aia, cati bani au castigat si ce au facut cu ei. Acum, au pretentia ca pentru performanta aceea sa traiasca toata viata fara griji, Majearu a pierdut tot, sta intr-o casa cumparata de Becali, Lucian Balan si-a pierdut apartamentul la poker, Bumbescu traieste de pe o zi pe alta, sa nu uitam ca a fost angajatul lui Becali (atunci era bun Becali), mai sus ai amintit ca si-a batut joc si de Titi Dumitriu, cum si-a batut joc de el? Titi inca are un post bine platit la Steaua 2, iar eu nu il consider o legenda a Stelei atata timp cat a fost antrenorul Rapidului(https://www.youtube.com/watch?v=Kpk_o9qFarw) - ia si razi. Tie ti se pare ca cei de la CSA au nevoie de Lacatus? Vor doar sa-si faca reclama, si oare cum isi puteau face mai bine decat folosindu-se de un nume legendar, profitand de faptul ca si acesta si-a pierdut averea. Inca astept sa-mi raspunzi, Duckadam (poate cel mai important dintre toate legendele) de ce nu merge la CSA?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AFR81):

Si te-as mai intreba ceva, ce parere ai de CS U Craiova?

| RAY explică (pentru AFR81):

Https://www.tpu.ro/......-raspunda/

imi raspunzi

| AFR81 a răspuns (pentru anonim_4396):

E in regula. Raspunsul acesta este mult mai ok decat primul, insa raman ferm pe pozitie. Mancand sport pe paine de mai bine de 10 ani, zi de zi, luna de luna, am invatat foarte multe si mi-am dat seama de foarte multe lucruri, astfel ca vorbele mele au, in cea mai mare parte, acoperire. Avand 20 de ani, pot spune ca o jumatate din viata mi-am dedicat-o pasiunii mele cele mai mari, sportul. Acum 10-15 ani, fotbalul romanesc era cu mult mai sus. Aveam si atunci, atat oameni de valoare, imi vin in minte Mircea Lucescu, Victor Piturca, Cornel Dinu, Lita Dumitru, Ladislau Boloni si asa mai departe, cat si personaje "controversate". Iti spun eu, Jean Padureanu, Viorel Paunescu, Gigi Netoiu, Copos, Vasile Turcu, Borcea, Constantin Pavel, Porumboiu, Marius Stan erau parfum fata de cei din prezent. Daca ar fi sa aleg un singur om care prin actiunile sale ne-a ridicat fotbalul, acela este Gica Hagi. Radeam de el cand, neavand rezultate cu echipele sale ca si antrenor, sustinea ca e nevoie de continuitate pentru 2-3 ani, radem de el ca nu stie sa vorbeasca, insa in ceea ce priveste fotbalul, este toba de carte. Daca tot vorbim de trecut, sa-mi amintesc si ce echipe erau: Farul Constanta, FC Arges, Poli Timisoara, Otelul Galati, FC Vaslui, UTA Arad, U Cluj, FC National, Sportul Studentesc, Rapid, Gloria Bistrita, etc. Campionatul nostru a scazut foarte mult si asta e din cauza patronilor, oameni care investesc nu din pasiune, ci pentru a se imbogati. Un alt lucru care ma scoate din sarite este ca aducem mult prea multi jucatori straini. Acum cativa ani, uitandu-ma la meciurile din liga 1, vedeam jucatori precum Adrian Neaga, Vali Negru, Vali Badoi, Vali Badea, Ionut Rada, Costin Lazar, Ionut Mazilu, Mugurel Buga, Andrei Cristea, Adrian Cristea, Ciprian Vasilache, Marius Croitoru, Alexandru Baltoi, Adrian Mihalcea, Claudiu Niculescu, Ionel Danciulescu, Florentin Petre, Dani Coman, Eugen Baciu, Cornel Cernea, Mihai Gurita, Mihai Baicu, Iulian Filipescu, Dan Alexa, Adrian Ropotan si lista poate continua la nesfarsit. Acum, deschizi televizorul si ii vezi pe Jakolis, Momcilovic, Aganovic, Golubovic, Moke, Boldrin, Teixeira, Nemec, Gnohere. Nu zic, e in regula sa aduci doi-trei straini la echipa, insa dintr-un lot de 25 de jucatori, e inadmisibil ca jumatate sa nu fie romani. Academia Stelei nu a fost niciodata bine pusa la punct. Piturca, om care stie fotbal, in ciuda tuturor criticilor venite de la necunoscatori a incercat ceva, insa a fost imediat dat deoparte. Pentru a te remarca si a prinde un loc in lotul Stelei, e nevoie sa fii un adevarat talent, pentru ca academia lor, pe vremea cand era, nu ajuta copiii in sensul asta. Un jucator exceptional venit de aici a fost Iulian Ochirosii. Legat de Sumudica, ti-am spus, urmaresc fotbal, tenis, darts, snooker, handbal si baschet de foarte mult timp. Daca ar fi sa caut in toate aceste sporturi un om cu un caracter mai urat decat al lui, jur ca nu as gasi. Iar legat de gloriile Stelei, ar merita o statuie si o vila fiecare. Prin ceea ce au realizat in '86, au creat un renume Stelei. Becali trebuie sa le fie recunoscator pentru ca el, fara Steaua, ar fi fost zero. Becali datoreaza Stelei tot ceea ce este acum, iar daca Piturca, Majearu, Bumbescu, Tudorel Stoica & compania nu ar fi castigat CCE in acel an si nu ar fi ridicat acest brand "on top of the world", nimeni nu ar fi facut-o, iar Steaua nu ar fi fost ceea ce este in prezent. Hai sa-ti spun si povestea cu Duckadam. Cand Piturca cu staff-ul sau a revenit la echipa, toata suflarea ros-albastra a primit un mare imbold. Au invins pe U Cluj si pe Craiova ca prin minune, cu jucatori ieftini si tineri care jucau pentru prima data impreuna. Omogenitate zero. De ce au invins aceste echipe? Pentru ca exista un mare entuziasm in jurul Stelei. Cu Craiova, 28.000 de oameni (stadionul Ghencea arhiplin deci. Cand a umplut Steaua un stadion ultima data?) ii scandau numele lui Piturca. Vedeau in el salvatorul Stelei. Dupa cum am zis, pentru ca acesta i-a cerut lui Becali sa se comporte normal, ca in fotbalul modern, a fost inlaturat. Disperat fiind ca totul s-a risipit, l-a adus pe Ilie Dumitrescu antrenor si pe Duckadam presedinte, sau nu mai stiu ce functie avea. De ce l-a adus pe Duckadam? Pentru imagine. A incercat sa pastreze spiritul Stelei, spirit care s-a risipit odata cu plecarea lui Piturca. Duckadam stia in ce se baga, insa a venit pentru ca, in trecut, Becali il ajutase cu bani pentru o interventie chirurgicala. In prezent, nu prea l-am mai vazut pe la televizor, insa chiar daca mai ocupa vreo functie in conducerea Stelei, iti zic eu ca e cu sufletul alaturi de Lacatus. Te mai intreb doar cati ani ai. Vorbesti despre gloriile Stelei foarte superficial. Ala e sarac, ala e betiv, ala e cartofor... Nu, asa nu. Oamenii aia merita statui. Fotbalul romanesc se duce. Daca o tinem tot asa, in cativa ani o sa ajungem in rand cu letonii.

P.S. Ceea ce ai afirma despre Lucian Balan nu este in regula. Despre morti numai de bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AFR81):

Daca nu l-ai vazut pe Duckadam la televizor, inseamna ca nu prea te mai uiti la televizor. Duckadam este omniprezent la emisiunea lui Radu Naum, DigiSport Special, cred ca e invitat permanent, nici nu mai tin minte cand a lipsit ultima oara. Din toti cei pe care i-ai enumerat mai sus ca valori, pentru majoritatea..jos palaria. Dar ce cauta Piturca acolo? Ce a reusit el ca antrenor, in afara faptului ca a distrus U Craiova? (sincer cred ca pentru el e o realizare, nu degeaba i se spune Satana) A fost 0 la toate echipele la care a antrenat in afara de Steaua, eu il vad unul din cei ce au facut foarte mult rau fotbalului romanesc.
Tot respectul pentru oamenii aia, au fost uriasi, dar nu poti trai o viata intreaga printr-o amintire, chiar daca acea amintire este apogeul fotbalului romanesc. Oamenii astia, imi pare rau sa o spun, dar toti au primit la un moment dat ajutor de la Becali, dar si-au batut joc, cum si-au batut joc de tot ce au primit. Si crede-ma, sunt 100% convins ca ei nu sunt acolo cu sufletul, nu pot sa cred ca Lacatus doreste raul fotbalului romanesc, pentru ca, cred ca si tu realizezi, disparitia echipei lui Becali ar insemna si sfarsitul fotbalului romanesc pentru multi ani. Eu nu am cum sa cred in oamenii aia, pentru ca ei la inceput au avut o cerinta clara: bani pentru stadion(cum sa ceri pentru chiria Ghencea mai mult decat pentru National Arena? Stadionul ala e in sufletul tuturor, dar ca facilitati nu il poti compara), apoi s-au axat pe sigla, palmares, marca, etc. Iar acum, ca sa ii faca si mai mult rau Stelei isi mai fac si o echipa, care sunt convins ca nu va avea cum sa reziste, va fi imposibil pentru ei sa intre in Liga a-2-a, sa nu mai vorbim de Liga 1.
Legat de Lucian Balan, intr-adevar, despre morti numai de bine dar ar trebui sa spunem lucrurilor pe nume, nu uita ca la momentul sinuciderii sale multi il gaseau vinovat tot pe Becali pentru ca s-a purtat urat cu el, chiar daca el juca la poker tot ce avea. Ca fotbalist a fost urias, ma inclin, dar nu a stiut sa pretuiasca ce a avut, pentru ca inainte de toate, Lucian Balan a avut sansa de a se naste intr-un sistem care promova valorile, in care nu se 'vopseau jucatori', imi e greu sa cred ca ar mai fi devenit fotbalist daca se nastea in capitalism, la fel ca si toti din generatia lui.
Da, in fotbalul romanesc de dupa '89 s-au strecurat tot felul de persoane dubioase care au avut ca simplu scop profitul personal, nu ii interesa performanta (ai uitat sa ii mentionezi pe fratii Becali, care intr-adevar, sunt niste nenorociti).
Legat de Sumudica, sunt total de acord cu tine, dar eu stiu o persoana cu un caracter mult mai urat decat el, uite-l aici: https://www.youtube.com/watch?v=eFuFMdifsRI

P.S: Am 18 ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AFR81):

La categoria caractere urate l-am putea adauga si pe Diego Costa.

| AFR81 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ne gandim, gasim destui: MM, Diego Costa, Diego Simeone, Giovanni Becali, dar parca nimeni nu-l intrece pe Sumudica. Fac abstractie de ceea ce se intampla in timpul meciului (semne obscene fata de galerie, proteste la adresa arbitrului), insa e inadmisibil sa celebrezi o victorie sau un trofeu strigand: M**e Steaua, Cine tine cu Steaua sa-i f***m familia si asa mai departe. Pe langa toate astea, un prieten mi-a spus acum cativa ani ca l-a vazut la o agentie de pariuri din Bucuresti, pariind pe meciurile de la BRD Nastase Tiriac Trophy. Dupa intalnirea din agentie, l-a vazut si pe teren, la un meci de-al lui Monfils, destul de agitat. Nu mica mi-a fost mirarea cand l-am vazut la o conferinta de presa, jurand ca el nu a jucat niciodata la pariuri de cand e antrenor. La nici un an distanta a aparut acel scandal prin care s-a demonstrat ca paria pe bet, pe meciuri din Liga 1. Chiar daca merita o suspendare de 2-3 ani, nu s-a intamplat nimic. Tipic romanesc. Treaba asta cu pariurile mi-a demonstrat ca omul asta e de cea mai joasa speta. In ceea ce-l priveste pe Duckadam, cred ca nu l-am mai vazut de mai bine de un an la televizor. Nu prind Digi laughing Iar legat de Piturca, parerile sunt impartite, insa eu il vad, alaturi de Mircea Lucescu, Dan Petrescu si Cosmin Olaroiu, in elita antrenorilor romani. La Steaua a facut treaba buna, fundatia acelei echipe care ajungea in semifinalele cupei UEFA el a pus-o, iar la nationala a reusit adevarate performante. Marea lui greseala a fost ca, dupa ce practic ne-a calificat la Euro 2016, a plecat la arabi.
Ceea ce se intampla la Craiova de cativa ani incoace este de povestit nepotilor. Nu mi-a mai ramas decat sa rad cand il vad pe Mititelu iesind la televizor si strigand nedreptatea care pretinde ca i s-a facut. Primarul Craiovei a facut treaba buna, iar rezultatele se vad.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AFR81):

Ti se pare normal ca echipa aia s-a infiintat direct in liga a2a? Si lui Mititelu i s-a facut o nedreptate uriasa prin dezafiliere, nu mai e mult si va primi decizia instantei.

| Drimmero a răspuns:

Cui ii mai pasa de liga romaneasca? Eram si eu un pasionat al fotbalului romanesc, caci de acolo m-am propulsat catre fotbalul mare, inca tin cu Steaua,, e si un conflict acolo care a decimat rau de tot echipa!

| RAY explică (pentru Drimmero):

Mie imi pasa le sap groapa

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Cum te-am invatat eu, baga un Coyg prin comentarii, cu Arsenalul in suflet sa tot fi/

| ionelaSong3 a răspuns:

Eu cu dinamo, facem pariu ca castiga

| RAY explică (pentru ionelaSong3):

Eu nu tin cu nimeni