| RAY a întrebat:

Cum au trecut steaua si dinamo de la stat la privat? becali nu a cumparat clubul steaua?

doar cine stie sa raspunda

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Ti-am raspuns cu ce am stiut noi,, Steaua si dinamo erau echipele Armatei si a politiei, deci erau echipe de stat. Uefa de cand a afiliat competitiile importante europene a dat o lege in care scria alb pe negru ca echipele de stat nu au voie sa participe intr-o competitie europeana, asa ca statul si-a facut planuri sa vanda actiunile, intr-un fel pentru beneficiul lor, pentru ca Steaua si dinamo din bani publici erau sustinute, asa ca la privat e mult mai bine,, ai incasari mai mari, ai multe oportunitati. Steaua si dinamo fiind echipele in voga mereu,, au reusit imediat sa atraga patroni si uite ca acum sunt probleme mari la cele 2 cluburi, pe de-o parte : Steaua e decimata intre privat si stat, adica armata este intr-un conflict cu becali,, iar dinamo este transata intre 2 investitori, fiecare isi cere dreptul si cat au cheltuit si etc pe actiuni,, e un cancer in liga romaneasca, numai echipe desfiintate, in insolventa si tot ce vrei tu, mai bine te-ar interesa fotbalul britanic sau cel din vest daca tot vrei sa vezi fotbal, eu unul nu mai stau pe liga 1!

15 răspunsuri:
| RAY explică:

In loc sa faceti chat mai bine ati raspunde la intrebare

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Ti-am raspuns cu ce am stiut noi,, Steaua si dinamo erau echipele Armatei si a politiei, deci erau echipe de stat. Uefa de cand a afiliat competitiile importante europene a dat o lege in care scria alb pe negru ca echipele de stat nu au voie sa participe intr-o competitie europeana, asa ca statul si-a facut planuri sa vanda actiunile, intr-un fel pentru beneficiul lor, pentru ca Steaua si dinamo din bani publici erau sustinute, asa ca la privat e mult mai bine,, ai incasari mai mari, ai multe oportunitati. Steaua si dinamo fiind echipele in voga mereu,, au reusit imediat sa atraga patroni si uite ca acum sunt probleme mari la cele 2 cluburi, pe de-o parte : Steaua e decimata intre privat si stat, adica armata este intr-un conflict cu becali,, iar dinamo este transata intre 2 investitori, fiecare isi cere dreptul si cat au cheltuit si etc pe actiuni,, e un cancer in liga romaneasca, numai echipe desfiintate, in insolventa si tot ce vrei tu, mai bine te-ar interesa fotbalul britanic sau cel din vest daca tot vrei sa vezi fotbal, eu unul nu mai stau pe liga 1!

| Drimmero a răspuns:

Au cumparat actiuni, Becali a cumparat Steaua de la fratii Paunescu, dar i-a cam tras Armata teapa chiar si asa si i-au 'furat' brandul si palmaresul si tot ce e mai important.
La dinamo nu cunosc situatia in intregime, dar si acolo cam la fel a fost, cumparare de actiuni si privatizare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-au facut niste magarii, totul a inceput de la faptul ca UEFA nu mai permitea cluburi departamentale( sustinute de armata, etc), asa ca s-au cautat investitori. Mai mult de atat, cel putin pentru moment, nu am ce sa iti spun, instantele vor decide.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Hopa... Milanul a castigat supercupa cu Juventus, esti nebun?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Am vazut meciul, au meritat pe deplin victoria. A ratat Bacca cat in 3 meciuri.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce a ajuns si fotbalul italian, dominau Europa si acum au ajuns o gluma,, mai ales Milanul care e cea mai mare echipa din Italia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

La numar de titluri e Juve si nu cred ca mai poate fi ajunsa. Da, a decazut fotbalul italian, dar nu atat de mult, Juve acum 1 an a jucat o finala de CL.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma refeream strict la trofee europene, asa si United are 20 de titluri si Pool are in schimb 5 UCL. Aveau echipa buna de tot Juventus atunci,, cea mai buna de acolo.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

In maxim 5 ani, cand chinezii vor controla fotbalul, Milan va redeveni o forta.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Deja au cumparat jucatori importanti in campionatul lor de 2 lei. Era arabilor se incheie acum si vin chinezii! A fost si randul americanilor, dar s-au dus si ei dupa modelul rusilor. O sa vedem derby-uri Made in China intre Inter si Milan... nu de la Mandonina/

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Din ce stiu, au regula la maxim 3 extracomunitari chinezii, deci nu va fi chiar asa.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Vedem ce-o sa fie,, fotbalul italian chiar e mai sarac.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Fotbalul devine din ce in mai sarac acum...nu doar fotbalul italian. Pe mine cel mai mult ma intristeaza fotbalul romanesc, care e intr-o situatie absolut jalnica.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Tot fotbalul a decazut, ma uit la Premier League si imi vine sa-mi dau palme in ce hal a decazut, fotbalul spaniol o duce cel mai bine din cate vad,, dar o sa mai vina si vremea noastra.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu prea cred ca o sa mai vina.