| nicko a întrebat:

Am auzit de multe ori ca abdomenele si genoflexiunile nu sunt bune pentru slabit,pentru tonifiere, pentru celulita.Nu inteleg de ce,adica faza este sa transpiri nu? Si cum poti sa faci abdomene de curge apa de pe tine si sa ti se zica,ca mai rau faci ca daca ai burta cica "se face muschi".mi se pare o aberatie, totusi poate nu am dreptate.Si apropo as vrea si eu sa slabesc 3 kilograme

11 răspunsuri:
| Crucified a răspuns:

Stiu,asta este o aberatie dar conteaza cum faci abdomenele, ca doar nu de ridici 2 cm si apoi rezultatul intr-o zi :)) Trebuie sa-ti fortezi abdomenul si faci abdomene pana atingi barbia de genunchi.Pentru grasimea de pe burta, celulita etc. Iti trebuie o dieta, cauti pe gugăl. Voila:http://www.divahair.ro/diete_si_slabire/diete_de_slabit
Deci ar trebui sa te duci la sala mai degraba.

| Burondo a răspuns (pentru Crucified):

DEFAPT NU SUNT ABSOLUT DELOC CORECTE ABDOMENELE PANA LA GENUNCHI... CN TE-A MINTIT? :)) Afecteaza coloana... nu stiu exact cum dar asta am aflat de la instructoarea de la kangoo :) sunt corecte exerciitiile fe genu
http://www.youtube.com/watch?v=WQN1Y13GMkE
adica nu pana sus... app si eu fac exercitii dupa filmuletul ala :)

bafta la slabit si mananca putine grasimi :* multe proteine si bea multa apa :*

| Crucified a răspuns (pentru Burondo):

Nu sunt gras laughing

| Burondo a răspuns (pentru Crucified):

Ok scuze laughing dar continuarea se adresa lui nicko laughing

| BeHappyOriceArFi a răspuns:

Pai sa fim sinceri acum, degeaba faci abdomene daca ai grasime pe burtica, findca din cauza grasimii nu se vede abdomenul, pentru a slabi 3 kg foarte repede alearga in fiecare dimineata si seara cate 30 de minute, incearca sa faci in fiecare zi cate 200 de sarituri de coarda (faci pana obosesti dupa iei o mica pauza, dar una mica) si daca ai putea sa practici inot, e cel mai bun sport si iti lucreaza absolut tot corpul, mai ales abdomenul, a da, incearca sa mananci 5-7 mese pe zi, dar sa mananci cate un pic, nu pe saturate ca sa te oboseasca, si bea multa apa, daca mai ai nevoie de ceva sa ma anunti, daca nu funda? big grin

| nicko explică:

S-a inteles gresit...nu am cerut sfaturi de slabit.Am vrut doar pareri in legatura cu abdomenele.Sa merg la sala, sa tin dieta? Ce naiba, eu speram doar ca in vreo doua luni sa am cu 3 kg mai putin.Multumesc oricum de sfaturi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru nicko):

Cu abdomene lucrezi masa musculara, punct. Se arde un numar nesemnificativ de calorii.

Slabit sanatos inseamna 2 kg / luna, ce vrei 3 kg in 2 luni e perfect realizabil.

Ce iti trebuie:
- cardio ( alergat, inot, bicicleta, stepper, etc. ), dar ca lumea, nu 10 minute
- nu trebuie sa ti o dieta "copiata" de pe net, scade cantitatea de carbohidrati si grasimi, bea multa apa (3-4 litri pe zi) si consuma cat mai multa mancare naturala ( nu iaurturi sau alte porcarii procesate si sigilate)
- sa ai 4-5 mese pe zi, in cantitati mici
- lucruri pe care probabil le stii : fara sucuri, bere, mancaruri grase, etc.

Astea combinate. Doar sala sau doar dieta nu e suficient, cel mai santos este o combinatie intre ele.

Poti eventual sa-ti faci un jurnal personal, de antrenament + alimentatie, pe getfit.ro, acolo primesti sfaturi de la specialisti in domeniu ( nu pe TPU, unde sunt copii mici care afirma ca se transforma grasimea in muschi sau mai stiu ce aberatii ). Sau alt site de genul getfit.ro, dar sa fie un site de specialitate.

| AlionaYun a răspuns:

Buna niko! abdomenele te ajuta a elimina grasimea si transformand-o in muschi... parerea mea este ca daca vrei sa slabesti intr-un mod sanatos. alergatul este cea mai buna optiune mai ales daca vrei sa slabesti in zona abdominala.:Xlaughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru AlionaYun):

Grasimea NU se transforma in muschi, asta e una dni cele mai des intalnite ABERATII.

O calula NU se transforma in alt tip de celula. Mai documenteaza-te

| AlionaYun a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca faci anumite abdomene. bineinteles nu scapi de grasime un2...dar dupa ce dai jos din ea partea care a mai ramas se transforma in muschii... treci mai des pe la sala si intreaba pe cineva care stie sa explice mai bine. asa vei intelege ca am dreptate laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru AlionaYun):

NIMIC nu se transforma in muschi, e doar o iluzie optica, grasimea scade si muschiul creste.

NIMIC nu se transforma in nimic, tu chiar n-ai facut anatomie DELOC la scoala? "grasime se transforma in muschi" ( sau invers ) = ABERATIE de copil mic.

Si trec de mai multi ani pe la sala, si am vorbit si cu medici. Te invit sa citesti pe getfit.ro sau doctor.info despre grasime si muschi, sa observi ca o celula NU se transforma in alt tip de celula.

Sau intreaba un medic sportiv, un nutritionist sau ORICE medic, sa vezi ca muschii NU se transforma in grasime si nici invers, e IMPOSIBIL asa ceva.