| nicko a întrebat:

Am auzit de multe ori ca abdomenele si genoflexiunile nu sunt bune pentru slabit,pentru tonifiere, pentru celulita.Nu inteleg de ce,adica faza este sa transpiri,nu? Si cum poti sa faci abdomene de curge apa de pe tine si sa ti se zica,ca "mai rau faci ",ca daca ai burta cica "se face muschi".mi se pare o aberatie, totusi poate nu am dreptate.Si apropo as vrea si eu sa slabesc 3 kilograme

9 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Este prea mare efortul, in comparatie cu procentul pe care il dai jos.De asta se recomanda alergarile, acum ca suntem cu totii americani le spune jogging.
3 Kg nici nu sunt greu de dat jos, o jumatate de ora de alergat, in 3 saptamani, si gata.
Daca nu ai unde sa alergi sau iti e rusine, fa orice stii doar sa transpiri si tu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru valentingb):

Da? stii tu sigur ca 30 de min de alergat si in fix 3 saptamani dai jos 3 kg? laughing

| valentingb a răspuns (pentru Cosmin86):

Esti antrenor personal?

| Cosmin86 a răspuns (pentru valentingb):

Nu, dar am stat de vorba cu antrenori suficient cat sa stiu ca e o aberatie sa afirmi ce-ai afirmat.

Nici macar nu stii cate calorii consuma zilnic. Ca sa faci un calcul aproximativ corect trebuie sa stii exact ce metabolism are ( cate calorii arde pe zi ) sa aduni cu nr. de calorii arse la alergat si sa scazi din numarul de calorii consumate, asa obtii niste cifre. Apoi tii cont ca un kg are aproximativ 8000 de calorii si faci un calcul cat de cat mai ok.

Ca fapt divers, 30 de min de alergat =400- 500 de calorii aproximativ, un kilogram are 8000 happy

Răspuns utilizator avertizat
| Andrei_Alex_1988 a răspuns:

Fa alergare Nicko happy Degeaba faci abdomene ca nu o sa dai burtica jos. Fa alergare usoara cel putin 30 de minute pe zi.

| nicko explică (pentru Andrei_Alex_1988):

Nu fac nu imi place...mai bine renunt laughing...merg cu rolele cate 2 ore nu se pune?laughing

| Andrei_Alex_1988 a răspuns (pentru nicko):

Pai nu e acelasi lucru tongue Daca nu-ti place alergarea ai putea sa sari coarda (banuiesc ca gasesti una). E cea mai eficienta pentru ars grasimile big grin

| SiLvErYo a răspuns:

Sigur,sunt foarte bune abdomenele cand faci un sport si esti mai plinut/a baza sunt abdomenele, dar sa nu te fortezi, faci azi 30, maine 50 si tot asa,si coarda este foarte buna pentru slabit, si alergatul, dar daca ai si u niste banuti, te duci la sala ai antrenor acolo si intr-o luna, 2 ai patratzelelaughing