| DaNyHoOp3r2013 a întrebat:

Am gasit multe chestii pe net genuri de antrenamente si astea pentru a impinge la piept din ce in ce mai mult, dar vreau sa aud si parerile voastre,sunt bine venite,dar na ma astept si la oameni rai,ca doar asa e in ziua de azi, care e secretul pentru a impinge mult la piept

14 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

Secretul este sa folosesti ceva suplimente sau sa ai o strategie pentru asa ceva.
Fa serii de maxim 4 impingeri cu greutatea maxima.
http://digihd-sport.blogspot.com
gasesti aici ceva la sectiunea fitness.
Succes!

| DaNyHoOp3r2013 explică (pentru WR104):

Mda stiu...am citit multe astea pe net happy fel si fel de antrenamente si serii si repetari happy dar vreau sa mai vad ce zic si altii

| WR104 a răspuns (pentru DaNyHoOp3r2013):

Nu cred ca exista un secret, trebuie sa lucrezi la forta asta insemnand ce zici ca faci tu cu 110 kg 4-5 repetari.
incearca sa mai pui cateva kg 2-5 de ex si sa faci 2 reparari maxim 3 chiar si ajutat in felul asta creste forta si implicit organismul tau se obisnuieste cu greutatile mari iar pe viitor o sa-ti fie mai usor si o sa ridici din ce in ce mai mult.
Cam asta ar fi numai daca nu te apuci de streroizi.
Numai bine!

| Cosmin86 a răspuns:

Nu e niciun secret, periodic ( o data la 3 saptamani ), fortezi, cu serii grele de 2-3 repetari, apoi revii la normal.

Si lucrezi piept, umeri si tricepsi doar cu exercitii de baza, ai nevoie de forta in astea.

O alimentatie bogata in proteine si carbohidrati e si ea esentiala.

Si cresti treptat happy

| DaNyHoOp3r2013 explică (pentru Cosmin86):

Mda stiu, am citit multe pe forumuri, pai tot timpu cand fac piept ma fortez ultima serie sau ultimele 2 cu 110kg fac tot timpu cate 3-4-5 rep

| Cosmin86 a răspuns (pentru DaNyHoOp3r2013):

Mai ai 2 variante :

1. metoda propusa de aia de la megaproteine cu repetari negative pentru forta
2. In revista pro muscle era un program sa-ti maresti forta de impins la piept, in 10 saptamani.

Programul are 3 etape, prima e clasica, a doua incepe cu un exercitiu de izolare ( o sa impingi mai putni la piept, dar o sa stimulezi fibre care nu erau stimulate in mod normal ), si a treia etapa de pompare.

Nu gasesc articolul pe net, daca te intereseaza pot sa-i fac 1-2 poze.

P.S. : tot pe la 110 m-am plafonat si eu, tot incerc sa fortez la 115

| DaNyHoOp3r2013 explică (pentru Cosmin86):

Am facut cu 130 1 repetare happy... dar vreau sa fac serii cu 130 straight face sad

| Cosmin86 a răspuns (pentru DaNyHoOp3r2013):

Ce varsta, inaltime/greutate ai? Si de cat timp poti sa faci o repetare cu 130?

| DaNyHoOp3r2013 explică (pentru Cosmin86):

20 de ani cam 1.85 greutate 100kg pai am 1 luna daca nu 2 happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru DaNyHoOp3r2013):

Flori laughing, deci abia ai ajuns la pragul ala si vrei sa-l depasesti

Mai ai rabdare, pragurile le depasesti din ce in ce mai greu. Probabil in 6 luni o sa poti face serii cu 130. Oricum forta se dezvolta cel mai bine intre 20 si 30 de ani, deci esti abia la inceput de drum.

Cand o sa treaca 6 luni si nu poti mari greutatea, atunci sa te plangi happy

| DaNyHoOp3r2013 explică (pentru Cosmin86):

big grin

| SpaNu88 a răspuns (pentru DaNyHoOp3r2013):

Poate nu te recuperezi destul de bine. Incearca sa lucrezi aceea grupa o data la 10-14 zile.
Gaseste un stimul, impuls, sa te ajute in forta. Creatina, stimulatoare hormonale, oxid nitric. si mare grija. Un bici este bun, dar cu mai multe te ranesti.

| DaNyHoOp3r2013 explică (pentru SpaNu88):

happy deci sunt bune stimulentele happy

| DaNyHoOp3r2013 explică:

Mai astept raspunsuri... big grin