| ionut332 a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi. Am 17 ani si vreau sa ma apuc de exercitii ca sa-mi dezvolt corpul si deoarece vreau sa arat bine cat de cat. Am 1.77 inaltime si 69 de kg. Vreau sa ma antrenez doar cu corpul meu, fara greutati, bare si alte "scule". Intrebarile sunt: 1.Cum e mai ok, sa lucrez in fiecare zi grupe diferite sau sa lucrez tot corpul? 2. Cum ar fi ok sa merg la alergat, dimineata (cand nu merg la scoala) si seara sau e de ajuns sa merg seara? Si cam cat timp ar trebui sa alerg si cate pauze ar trebui sa i.au? 3. Sunt bune cat de cat aplicatiile de pe telefon?
Multumesc anticipat! happy

Răspuns Câştigător
| AnastasiaK a răspuns:

1. Pentru incepatori este recomandat antrenamentul complet, acesta ajutand la dezvoltarea fortei in toate grupele musculare. Astfel se pun bazele pentru a se putea progresa spre exercitii mai avansate si pentru a putea izola anumite grupe de muschi. Insa, lucrand tot corpul ai dezavantajul ca nu te vei putea antrena zilnic. Personal prefer antrenarea unei grupe(maxim doua) pe zi. Antrenand o singura grupa de muschi intr-o zi ai posibilitatea sa faci un antrenament mai intens la nivelul grupei respective si sa te concentrezi exclusiv pe aceasta. De asemenea, te poti antrena zilnic oferind in acelasi timp muschilor perioada necesara de odihna. Totusi, daca esti la inceput cu exercitiile calistenice, dupa cum am zis deja, este recomandat un antrenament al intregului corp.

2. Nu ai de ce sa iesi la alergat de doua ori pe zi. O data este mai mult decat suficient. Cat despre in ce moment al zilei este mai ok: Ei bine, depinde foarte mult de individ. In general, din punct de vedere psihic, sa zicem asa, se recomanda iesitul dimineata(se pare ca dimineata am fi mai motivati). Din punct de vedere fizic, e mai bine sa iesi seara pentru ca dimineata corpul are nevoie sa-si intre treptat in ritm si nu e benefic sa-l "fortezi" de la prima ora. De alergat, alergi cat vrei, 3-5-10 km sau mai mult...e strict alegerea ta. Daca nu ai mai iesit la alergat inainte nu vei putea alerga din prima o distanta prea mare. Deci in cazul in care esti incepator, o iei treptat. Pauzele le iei atunci cand ai nevoie. Fiind vorba de cardio, depinde de rezistenta ta, poti alerga si fara pauza.

3. Daca te referi la aplicatiile pentru alergat, da, sunt ok. Eu as recomanda Runtastic, dar presupun ca si celelalte sunt la fel de bune.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Te sfatuiesc sa-ti termini scoala, dupa care sa te inrolezi in Legiunea Straina sau la puscasi marini.
Vei face exercitii care te vor forma atat fizic cat si mental, pe viata.

| ionut332 explică (pentru Bula):

Nu cred ca fac fata acolo, am suflu sistolic gadul 2.

| Bula a răspuns (pentru ionut332):

Atunci poti avea probleme si la sala.
Te antrenezi treptat si vei fi in stare sa faci fata si la eforturi mari. Antrenamentul conteaza!

| Aedin a răspuns:

Poti sa inceri ca aplicatie 30 days fit challange (iconita verdie cu un 30 intr-un cerc) ca apicatie. Atat timp cat respecti ce zice acolo o sa dea rezultate. Ai grija sa faci incalzirea inainte. Cat despre alergat, se recomanda dimineata dar poti si seara nu cred ca ar fi vreo problema. Atata timp cat nu ai tu probleme de sanatatae. In rest totul ar fi ok. Succea si spor la lucru!