| PsyhoChild a întrebat:

Vreau sa ma apuc de sala si este una foarte aproape de liceul meu.
Problema este ca eu vreau sa merg acolo pentru slabit in principal si cand am vorbit cu unul din staff pe Facebook mi-a spus ca sala se axeaza pe exercitii cu greutati libere si el a fost cel care a inchis conversatie(gen O seara buna!) si nu stiu ce sa spun acum.
Plus ca sala nu dispune de benzi de alergat. Ce credeti ar trebui sa-mi aleg alta cu aparatura mai buna?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Cosmin are dreptate foarte mare,si eu recomand cardio fie acasa, alergare,mers pe jos sau la sala e obligatoriu sa facem cardio,pe bune oricine poate face doar sa vrem si pe gratis, fara cardio rata metabolica scade, masa musculare scade, pofta de mancare creste, sportul inhiba foametea, elibereaza dopamina, serotina in creier numai ne plangem de depresi imaginare pe TPU

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai ce sala este aceea care nu are macar o bicicleta eliptica, o banda ceva? si arderea caloriilor se face tot cu greutati libere adica cu gantere si haltere? nu stiu intreb si eu.
Cel mai bine este intr-o zi sa mergi sa vizitezi acea sala si sa te convingi daca are sau nu ceea ce ti-am spus adica bicicleta si banda macar.
Pentru cei care vor sa puna masa musculara este aproape suficient sa aiba doar greutati dar nici acolo, oricum ai nevoie si de aparate, de ex. helcometru.
Pe de alta parte tu vrand sa slabesti ai nevoie si de altceva decat gantere! O coarda pentru sarit, bicicleta, banda.
Parerea mea ca o sal de forta daca nu are atat greutati, aparate cat si aparate pentru cardio nu este o sala completa!

| Adry05 a răspuns:

M-aș mira să n-aibă absolut nimic de cardio, măcar o bandă, o bicicletă. du-te și tu pe acolo și vezi la fața locului ce și cum

| 1231242 a răspuns:

Ești fată sau băiat?

| PsyhoChild explică (pentru 1231242):

Baiat

| PsyhoChild explică (pentru 1231242):

Băiat

| 1231242 a răspuns (pentru PsyhoChild):

Mănâncă mai puțin treptat, 1kg pe săpt e super ok, nu ai nevoie de sport pentru a slăbi, baftă.

| Cosmin86 a răspuns (pentru 1231242):

Daca slabesti fara sport nu o sa arati prea ok. Nu e suficient doar sa slabesti, ci sa si arati bine.

| 1231242 a răspuns (pentru Cosmin86):

Dacă te referi ca masă musculară, depinde, dacă e slab cu burtă, ai dreptate, dacă e per total gras, te contrazic.

| Termopile a răspuns:

Ca să slăbești nu ai nevoie de abonament la sala de forță ai nevoie doar de următoarele sfaturi pe care le voi da mai jos :
1)Antrenament bun:3 zile pe săptămână să faci cardio cate 30 de minune pe zi/antrenament cardio înseamnă alergat, mers pe bicicletă, mers pe role, înot, etc
2)Alimentația : ca să slăbești trebuie să consumi mai puține calori decat elimini de ex mănânci într-o zi 1800 de calori atunci tu trebuie să consumi 1900 de calori astfel in cât 1900-1800=-100 calori
3)Odihna : Somnul te ajută să te refaci după cele 3 zile de antrenament
Și cam asta este cu slăbitul e simplă teoria

| PatruCalin a răspuns:

În primul rând trebuie să ai o dietă corectă pentru a avea rezultate cât mai repede și eficient
O spun pentru că nu te cunosc în persoană și sunt multe persoane care, deșii muncesc mult la sală, nu reușesc să slăbească din cauza a ceea ce mănâncă
Cât despre sală...
Poți să slăbești și fără să faci bandă sau bicicletă.Un antrenor implicat îți va recomanda un antrenament care să te ajute să slăbești, dar ar fi benefic și să alergi
Depinde și care e diferența între costul abonamentelor între această sală și altele pentru că dacă tu chiar vei poți să faci sală și să lucrezi cu greutăți și să alergi prin parc sau prin oraș
Dar îți recomand să fe duci o zi și să vezi cum ți se pare