| Davicu a întrebat:

Am o bicicleta DHS, 450 lei, din bazar cu frana pe disc, intrebarea mea este, din greseala intr-o zi am scapat ulei pe disc, iar de atunci le tin de forma. Se poate face ceva pentru a fi frana la fel de rezistenta ca inainte? se poate unge cu ceva discu? ( l-am sters cu servetelele de N ori, tot asa e )Dau fundita pentru raspunsuri

Răspuns Câştigător
| MajorAsshole a răspuns:

Si eu am frane pe disc, nu am dat niciodata cu nimic pe disc dar instinctul meu tehnic e ca ar trebui sa schimbi placutele de frana. inainte sa le folosesti pe cele noi, insa, sterge f f f bine discul si nu cu servetele, ci cu o carpa, ca sa poti sa il freci bine - eventual si cu niste alcool tehnic (sau alcool izopropilic ii mai spune) - are concentratie 99, 6%, se gaseste in magazinele de componente PC mai ales si nu are cu ce sa iti strice discul - poate doar sa ti-l curete.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foloseste pe disk si placute de frana din plin detergent de vase apoi clatesti cu jet de apa foarte bine.

| reavyz a răspuns:

Degeaba.Daca discul este dat cu ulei mai ai decat o solutie : baie de benzina big grin.Pui Intr-un lighean benzina si pui DOAR discul in el.Il lasi acolo 1 zi sau 2 si e ca nou.big grin