| anonim_4396 a întrebat:

Am o dieta de 1000-1200 calorii pe zi si fac baschet de 2 ori pe saptamana si cateodata mai si inot.In cat timp credeti ca voi slabi 15 kg?

7 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Depinde de metabolismul tau, nu are nimeni cum sa-ti spuna exact in cat timp.

| Marius1985 a răspuns:

Daca faci sia ctivitate fizica esti cam la limita cu caloriile, in sensul de prea putine. Depinde si ce varsta si constituie ai, dar totusi sunt prea putine daca mai faci si efort fizic. Slabesti, dar nu in mod sanatos, si pierzi multa masa musculara.

| ozzy1997 a răspuns (pentru Marius1985):

Pierd masa musculara, chiar daca dieta e bazata pe proteine?

| ozzy1997 a răspuns (pentru Marius1985):

Teoretic,cand organismul nu mai are energie, consuma din grasime prima data, nu?

| Marius1985 a răspuns (pentru ozzy1997):

Teoretic! in practica, pe langa grasime, va conuma si foarte multa masa musculara. Am experimentat pe mine fenomenul, si am vazut si la alte persoane. Cand exista deficit caloric mare, o perioada lunga de timp, se instaleaza catabolismul. Proteinele te pot salva. Totui, pentru a avea si energie, si a slabi mai eficient cu un conum caloric mic, orienteaza-te catre dieta ketogenica.

| ozzy1997 a răspuns:

Mentionez ca am 15 ani, 173 cm si 82 kg.

| Flori28 a răspuns:

Pai depinde cate kg ai tongue