| beastboy321 a întrebat:

Am si eu o intrebare in legatura cu DEFINIREA si ce as putea sa manc cand ma apuc de ea in mod special mi-as dori sa imi raspunda si Cosmin86. Asa deci inaltimea mea este de 1.78 si 80 de kg nu sunt gras sunt bine facut dar vreau sa mai cresc la piept partea de sus pentru ca partea de jos spre sfarcuri o am lucrata si spatele bratele le am chiar foarte bine, as dori sa ma ajutati si pe mine ce stiu asa in mare este ca pestele orice carne dar sa fie SLABA nu stiu cum sa gatesc pieptu de pui in afara de gratar m-a intrebat daca pot sa-l fac la cuptor in cas. si am mai vazut pe net la alti cam ce manca ei :
Dimineata un bol de cereale de ovaz cu lapte dimineata iar dp antrenament 100 g de orez cu piept de pui... as dori sa-mi spuneti daca e bine VA MULTUMESC!

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Fa inclinat la piept mai mult, si fluturari tot inclinate. cauta cum sa gatesti puiul pe net, se gasesc multe site-uri care explica ce si cum, gasesti ceva pe gustul tau si urmaresti tutorialele respective. mie cateva retete mi-au mers, si, culmea, sunt chiar gustoase; doar ca necesita ceva timp sa pregatesti ceva. dimineata e masa principala a zilei datorita faptului ca noaptea corpul tau creste, si dimineata ramai fara nutrienti sa impulsionezi cresterea (ca nu cresti cand faci sala, ci cand dormi si in zilele de pauza), deci ceva proteina + fibre + carbo e necesar, asa ca laptele cu cereale e tot ce iti trebuie. 100g orez = 80g carbohidrati, cea mai bogata sursa de carbo este orezul. tu daca vrei sa te definesti trebuie sa scazi in carbo si grasimi, dar nu sa le elimini din dieta. nu te vei defini niciodata fara cardio, oricum schimbi dieta. personal, nu as schimba nimic la mese, doar dimineata sala, seara 30 min - 1h cardio, astfel sa ai 8 ore intre cele 2 programe diferenta. apa multa = eliminarea toxinelor din corp, implicit grasimi nesanatoase.

| beastboy321 explică (pentru JohnnyBi):

Vreau sa mai iau acum vreo 5 kg in + ca sa ajung la 85 si sa ma definesc pana la 76-77 alergat 30 de min de 3 ori pe sapt + abdomene si poate in 2 luni poate fac si eu six pack eight o sa-l fac mai tarziu pentru ca se fac super greu cele de jos...

3 răspunsuri:
| 95Cosmin a răspuns:

Da, bolul acela de cereale iti va da energie pe tot parcursul zilei si orezul cu pieptul de pui e foarte bun pentru ca are proteine, ceea ce iti trebuie ca sa repari muschii.Ca sa mai cresti partea de sus a pieptului, cand faci piept incepe cu partea de sus.Eu fac 5x8 pentru partea de sus 4x8 partea de jos si 2 exercitii cu fluturari, cred ca voi adauga si flotari.
Si ca sa te definesti trebuie sa mai dai jos din grasime. Dupa parerea mea exista termenul de fibrare, ca sa fi definit trebuie sa ai cat mai putina grasime pe corp.

| xFaBu a răspuns:

Eu mananc foarte multe oua si lapte, carne dupa antrenament si somnul conteaza incredibil de mult(important e sa dormi dupa antrenament).In primele doua ore de somn muschii se dezvolta.