| ChristianAlex a întrebat:

Antrenamentul nr 1 : piept biceps picioare abdomen.
Antrenamentu nr 2 : spate triceps umeri trapez abdomen.
O zi fac antrenamentu nr 1 dupa care fac pauza o zi si dupa fac antrenamentu nr 2 dupa care pauza o zi si incep iar cu nr 1. E bun programul?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Nu stiu, un program bun e considerat 5-6 kg de muschi pur / an

pe mnie febra ma tine 1-2 zile, uneori 3, depinde cat de tare rup

18 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

E unul din cele mai stupide programe posibile.

Picioarele singure necesita un antrenament intreg ( adica 1 ora ), cand mai ai timp sa faci si piept si biceps...

Cu programul ala nu o sa faci nicio grupa ca lumea

| Loser8299 a răspuns:

E groanic programu'.

| ChristianAlex explică:

Eu stau in Germania si un instructor de aici mi la facut..mai am o intrebare. Eu nu mananc mai mult de 4 mese pe zi, fac sala de 2 luni si am pus 1 kg pe mine. Proteinele le obtin din shakeuri si alerg cam de 4 ori pe saptamana. 1 kg ala e de muschi sau grasime?

| Cosmin86 a răspuns (pentru ChristianAlex):

Intreaba-l de ce nu-ti recomanda clasicul split, gen 1-2 grupe / antrenament

ar trebui sa obtii proteinele si din mancare, e mai important decat din shake-uri

kilogramul ala... nu am de unde sa stiu ce e, probabil si muschi si grasime

| ChristianAlex explică (pentru Cosmin86):

A vrut sa incadreze toate grupele musculare ca sa le pot face intr-o saptamana si nu stiu cum spui tu ca iti trebuie o ora pentru picioare eu fac 5 ex a cate 3 serii si nu imi ia o ora imi ia ceva gen 40 de minute si pieptul cu bicepsul 40 de minute aman2. E normal la 2 luni decat 1 kg si ceva sa pun pe mine? Tina-nd cont ca nu mananc gras decat grasimile din lapte si oua si mai si alerg ca sa dau stratul adipos de pe abdomen care sa acumulat inainte sa incep sala. Vroiam sa te intreb, ma desavantajeaza programu asta? Ms.

| Wehes a răspuns (pentru ChristianAlex):

Cum adica a vrut sa incadreze toate grupele intr-o saptamana?!
Numai asa poti incadra toate grupele? Le poti incadra si cu 1 grupa - 2 pe zi.

| ChristianAlex explică:

Ma dezavantajeaza cu ceva programu asta? Mie nu imi ia o ora sa fac 5 ex la picioare. E normal doar un kg la 2 luni fara sa mananc gras si alergand?

| ChristianAlex explică:

Rectific. Mi-a facut programu asta ca sa pot sa face fiecare grupa de 2 ori pe saptamana si sa am si o zi pauza intre fiecare antrenament. E ceva rau daca antrenez mai mult de 2 grupe pe zi? Daca da imi zici si mie motivu te rog. Incerc sa inteleg mai bine toata treaba asta...

| Cosmin86 a răspuns (pentru ChristianAlex):

Motivul este ca nu le antrenezi ca lumea

Hai sa luam picioarele, ai zis ca faci 5 exercitii a cate 3 serii. Ce exercitii faci mai concret?

| ChristianAlex explică (pentru Cosmin86):

Nu prea stiu cum se numesc unele in romana dar fac 4 ex la aparate si mersu pe varfuri cu greutati. M-am gandit la programu asta : luni piept biceps umeri. Miercuri picioare abdomen. Vineri spate trapez triceps si incep de duminica cu ala de luni ca mi se pare multa pauza..eu in doua zile ma simt refacut cam la orice muschi. Ce parere aveti?

| Cosmin86 a răspuns (pentru ChristianAlex):

"eu in doua zile ma simt refacut cam la orice muschi", asta ar trebui sa-ti dea de gandit... motivul este ca nu-l antrenezi suficient

eu cand fac piept-biceps, fac piept cam 35 de minute ( il lovesc din toate unghiurile ) si apoi 20 de minute biceps => 55 de minute, cam asta e antrenamentul

| ChristianAlex explică:

Asa mi-a zis si ala de la sala dar nu inteleg cum nu e suficient? Fac cate 4 ex si la piept si la biceps pentru masa 8 10 rep 3 serii. Programu cum ti se pare?

| Cosmin86 a răspuns (pentru ChristianAlex):

Pai gandeste-te logic.

piept = grupa mare, ai nevoie de 12-16 serii, asta inseamna cam 35 de minute

biceps = grupa mica, ai nevoie de 8 serii

=> 20 - 26 de serii / antrenament => 1 ora de lucru. si asa ai lucrat si tu 2 grupe ca lumea

| ChristianAlex explică:

Ok. Cred ca sunt ectomorf oricat as manca nu pun pe mine. cam cate kg ar trebui sa pun pe mine in urmatoarea luna cu programu asta si cam cand ar trebui sa il schimb? Si cam ce trebuie sa schimb la el? Exercitiile repetari sau ordinea grupelor?

| Cosmin86 a răspuns (pentru ChristianAlex):

"oricat as manca nu pun pe mine", nu exista "oricat". Un ectomorf are metabolismul mai radid, asta inseamna ca arde cu X kcal mai mult pe zi.

Dar NU are metabolism INFINIT happy

si da si tu reply la raspuns, sa primesc si eu notificare cand zici ceva

| ChristianAlex explică (pentru Cosmin86):

A ok, auzi cam cat ar trebui sa ma tina febra musculara? Si cam cate kile ar trebui sa pun pe mine in 2 luni? Asa in general.

| WQTS a răspuns (pentru Cosmin86):

Tu de ce nu esti user expert?

| Cosmin86 a răspuns (pentru WQTS):

Dracu stie laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru ChristianAlex):

Nu stiu, un program bun e considerat 5-6 kg de muschi pur / an

pe mnie febra ma tine 1-2 zile, uneori 3, depinde cat de tare rup