| adokdgaok a întrebat:

As vrea sa fac niste muschi la antebrat si biceps, cum as putea fara sala? Am 14 ani si cam 1, 71 si 55-56kg(as vrea sa mai pun pana la 65minim...) si sa cresc si forta. Am o gantera acasa cu surub de 20kg dar nu pot face mai deloc cu ea, cam cat sa ridic, cate serii si de cate ori pe zi?

Si as mai vrea si exercitii pentru antebrat si biceps. Fara haltera(nu am) si flotari nu pot face multe.

In cat timp se observa diferente si cum ziceam, cat de des pe zi?

A si ce sa mananc, FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Cum adica "pe zi"? Muschii cresc in zilele de pauza. Inainte sa te apuci de ceva, documenteaza-te.

1. tricepsul e 70 % din brat, daca faci doar biceps, oricat de mult il maresti tot o sa ai un brat firav

2. mananca PROTEINE ( carne, branza, oua, lactate, peste, etc. ) si carbohidrati ( orez, cartofi, quinoa, paste, etc. ) de 4-5 ori pe zi, doar 3 mese nu prea sunt suficiente.

3. lucreaza la 3 zile asa :

biceps :
- tractiuni palmele spre tine, la latimea umerilor, 3 serii a cate 8-9 repetari
- flexii cu gantera din picioare, 3 serii / 10 repetari ( cand poti mai multe, maresti greutatea )
- flexii concentrate, 10 repetari

TRICEPS :

- flotari la banca, 3 serii ( cu greutate ), 10 repetari
- flotari cu priza ingusta, 3 serii
- extensia bratelor din culcat, 3 serii

Timp? Destul de mult, fara sala nu faci mare lucru.

Sa nu uiti principiul : cand la un exercitiu poti mai mult de 8-10 repetari asa, maresti greutatea.

| adokdgaok explică (pentru Cosmin86):

Daca fac mai multe pe zi, de ex 6serii nu ar ajuta?

| Cosmin86 a răspuns (pentru adokdgaok):

Pai aduna, 3+ 3 + 3 = 9 serii. E suficient, ca e o grupa mica.

Si apoi 2 zile de pauza, o grupa mica are nevoie de 48 de ore de odihna. Mancare + odihna + somn in perioada aia.