| coadadematura a întrebat:

Batoanele proteice se mănâncă inainte sau dupa sala?

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Proteinele trebuie consumate mereu inainte de culturism, astfel organismul are resurce rapide

| Catrice a răspuns:

După.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu conteaza atat de mult cand le consumi, conteaza doar sa consumi suficiente proteine per total. Degeaba bagi un baton proteic daca la finalul zilei ai consumat 0.2 g de proteina pe kg de masa corporala.

| siriusblack98 a răspuns:

După. Pentru că atunci fibrele musculare se refac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricand, dar e bine sa faci pe stomacu gol

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu,ai nevoie de carbo, fara carbo nu ai energie

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Pai carbo nu e mancare, e o masa simpla

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum nu e, legumele, fructele trebuie sa fie 50% din ceea ce consumi

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonim_4396):

CE e bine să faci pe stomacul gol?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Iti dai si tu seama

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai ce se intelege e ca ai zis o mare prostie. Tocmai de aia intreb, ca poate te refereai la cine stie ce altceva si sa nu creadă lumea ca esti total dezinformat si paralel sfatuind pe cineva sa faca sport pe stomacul gol.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios? Sa faci sala pe stomacul gol, cand esti in stare catabolica?

Esti doar un copil mic care isi da si el cu parerea, nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai esti catabolic la grasimi ma desteptilor, daca ai toti aminoacizii nu se intampla la muschi nimic, ba chiar o sa produci mai mult hormon de crestere dupa. Asa daca mergi ampulea cu muschii plini de depozite de glicerol si faci high intensity e degeaba. Tu doar iti consumi energia din ei dar nu folosesti grasimile mai bine si nu faci atp cum trebuie

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios? Si eu cum am slabit 18 kg intr-un an, facand antrenamente DOAR dupa ce-am mancat 2 din cele 4-5 mese zilnice? Si apoi am trecut pe masa musculara serios.

Daca faci exercitii de masa musculara dimineata, PIERZI din masa musculara, ca nu ai toti aminoacizii.

Ai macar 10 ani de sala?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai ai avut o masa musculara mai mare si evident metabolism mai rapid. Ce am spus eu nu e general, adica unii vor sa faca doar high intensity sau altii vor doar sa aiba cat mai multe fibre si nu le pasa cum functioneaza muschii. Dar si pentru aia care lucreaza pe stomacul gol evident trebuie luate suplimente inainte ca sa te ajuta sa arzi grasimea. Amino, minerale etc poate si prote, dar nu mancare cu calorii. Nu am 10 ani de sala, am 2