| Maxx23 a întrebat:

Buna. Acum sincer, sa ma lamureasca cineva. Masturbarea imi afecteaza masa musculara daca fac culturism de 1 luna si 2 saptamani? Nu mai stiu ce sa cred

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Masturbarea nu afecteaza muschii, dar culturismul poate afecta testiculele si marimea penisul.

| mi25 a răspuns:

Corpul isi regleaza singur nevoile.
Nu, masturbarea nu are de a face cu masa musculara.
Este bine sa nu faci exces.
Sexologii spun ca sexul sau masturbarea de 2 ori pe saptamana tine doctoru departe de tine.

| Digikey a răspuns:

Faci muschi mai mult la o mana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mareste numarul de proteine din corp si nu te mai afecteaza

| Andreiomul a răspuns:

Din ce știu mulți sportivi se abțineau de la orice contact sexual înainte de un meci, presupun că are o legătură. Cred că ai putea să te abții sau cel puțin să o mai rărești.

| HanszmR a răspuns:

La masa musculara nu ma pot pronunta insa din experienta mea cu alergatul as spune ca iti ia din energie. De preferat ar fi sa o lasi mai usor o perioada. Abstinenta iti va da mai multa energie

| doctorandus a răspuns (pentru HanszmR):

Ceea ce ne-ai spus aici despre onanie e ca si cum ai predica unor crestini ca Isus Hristos e fiul zeului Poseidon cu poeta Sappho.

Cam asta e legatura dintre practicarea onaniei si scaderea testosteronului.