| anonim_4396 a întrebat:

am 16 ani si am 1.73, fac sala de aproximativ o luna si stau atarnat de bara 3 minute in fiecare zi, credeti ca ma voi mai inalta daca continui? Sa nu credeti ca fac exces cu sala. o ora si ceva in fiecare zi ( nu trag de fiare grele ) A da, parintii mei sunt micuti de statura tata 1, 71 si mama 1, 59 dar bunici sunt sunt inalti, cam 1.90.

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Singura ta metoda de a te inalta eficient este sa mergi la doctorul endocrinolog sa iti dea un tratament de crestere (in general pe hormoni somatotropi). De regula ar trebui sa iti dea si o serie de analize de sange pentru diversi hormoni.

Oricum ar fi, potoleste-te cu agatatul de batator ca nu ajuta cu nimic la crestere.

Este cam ultima perioada din viata ta in care poti sa faci acest tratament. Asa ca nu mai intarzia si mergi la doctor luni. Ideea este ca, cu cat incepi sa te maturizezi, mugurii de crestere ai oaselor se inchid sub influenta hormonilor sexuali. Si dupa 21 de ani practic asta este.

Daca mugurii incep sa se inchide, tratamentul trebuie facut cu multa atentie deoarece te poti dezvolta diform.

Asa ca tai-o acum la medic.