| andy12312 a întrebat:

am 17 ani si fac sala de 2 luni. 1.81, 75 kg merg pe program piept cu biceps, spate cu triceps, umeri cu picioare am facut asta de doua luni in fiecare zi pe saptamana fara duminica.se vad cv progrese adica la greutati plus ca cand m-am apucat e sala aveam 72 kg si nu stiu de unde au aparut ac 3 pentru ca nu mananc decat rar dulciuri, grasimi deloc, mananc 3 mese pe zi la ore fixe si indicate,,, as vrea sa coretati al ac,, tip de viata" ce nu e bine mai ales la porgramul de sala si as vrea sa stiu exact ce sa mananc zilnic pentru a da roade sala mai bine si a nu se depune grasimi.am nevoie neaparta de proteine sau fac progrese si fara. ahh si pentru a scapa de pe grasimea de pe abdomen fac la sf mereu abdomene si bicicleta.km cate trebuie sa fac si cat la bicecleta.mersi mult celor care vor ajuta

Răspuns Câştigător
| Hoody a răspuns:

Andy o sa iti rasp la aceasta intrebare in calitate de fost sportiv si actual antrenor de fitness

1.In primul rand este foarte bine ca mentii acele 3 mese pe zi, insa ar fi bine sa iti calculezi foarte bine proteinele si caloriile care intra in oraganismul tau, spun asta pentru ca la acele 3 mese poti manca foarte multe prajeli.

2.Surplusul de kg poate veni de la acumularea in masa musculara sau mai poate veni de la pofta ta de mancare de dupa exercitiile de la sala.Incearca sa mananci ceva foarte bogat in proteine inainte sa mergi la sala (cam 3 ore inainte), iar la sala sa iti iei o sticla de 0, 5 L de MULTIVITAMINE SI MULTIMINERALE EFERVESCENTE sau sa storci niste citrice si sa bei.Nu iti recomand foarta multe lamaie pentru ca nu este foarte bune, dar poti incerca grapefruit

3.Incearca sa mananci foarte multe salate fara mult adaos de otet si daca pui ulei iti recomand pe cel de masline.In rest pieptul de pui la gratar si supa de pui(fara ados de cartof, fidea si orez) si iti mai recomand un compot de pere seara pentru ca este foarte consistent si contine putine calorii(cam 60).

Sper ca ti-am fost de folos si daca mai ai nelamuriri te rog sa le postezi si iti voi raspunde cu placere!

2 răspunsuri:
| Mihaiadamache a răspuns:

Vrei vitamine? Mananca natural,salate multe,mananca vita in sange, Sfecla rosie, Oua crude dimineata. Urmeaza o cura cu oua de prepelita si o sa fii foarte bine.Nu baga tot felul de shakeuri si alte prostii in corp.Cel mai bine e natural. AA si apropo, alearga sin in parc dimineata daca poti. Spor!

| SpaNu88 a răspuns (pentru Mihaiadamache):

"Nu baga tot felul de shakeuri si alte prostii in corp.Cel mai bine e natural " -Crezi ca daca foloseste niste amarate de vitamine si proteine nu mai este natural? "Oua crude dimineata" -Asta de unde ai scos'o?