Întrebare recomandată | MissHeroineRawr a întrebat:

am inceput sa fac sport de curand la recomandarea medicului si eu de obicei calc stramb cu picioarele, asta de cand ma stiu, asa sunt eu. In fine, faza e ca mi s-a umflat de 2 ori acelasi picior si se umfla super tare la glezna si incepe sa ma doara si spre genunchi. Poate fi o luxatie?

Răspuns Câştigător
| RobertMoon a răspuns:

Daca ai calcat stramb si s-a umflat glezna probabil ai o mica luxatie trebuie sa pui comprese cu apa si o chestie sa te legi acolo, ceva de genul mi s-a intamplat mie cand mi-am sucit incheietura la mana.winking

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu calc stramb cu capul. Ar trebui sa ma vezi, si cativa metri sunt un chin de strabatut.

| theodorafemme2001 a răspuns:

Luxatie/entorsa. Pune gheata, dar nu mai mult de 10-15 minute si invelita intr-un prosop. Funda?

| Caddy1609 a răspuns:

Incepe sa alergi daca te simti in stare iti va face foarte bine si nu numai la picioare ci la tot corpul, te vei simti mult mai in forma, alearga macar de 3 ori pe saptamana.

| TrecAnii a răspuns:

Îți recomand să mergi pe o bară sau pe o linie dreaptă până îți ajustezi mersul

| predescung a răspuns:

Poate fi o simpla luxatie si atunci trece cu gheata (iar data viitoare inainte de a incepe sportul propriu zis sa faci incalzire cu precadere in zonele unde stii ca ai probleme) SAU poate fi ceva mult mai grav si anume un chist sau o deviatie de os. In cazul asta, un ortoped trebuie sa te vada obligatoriu, sa-i ecxplici exact, el o sa iti dea un RMN sau o radiografie si dupa aceea decide ce e de facut (exercitii specifice sau interventie). Bafta