| deliaoana123 a întrebat:

am inceput sa merg la sala, dar problema e ca nu stiu ce aparate sa folosesc pentru a SLĂBI. De obicei folosesc banda, bicicleta si inca doua aparate pentru picioare care nu stiu cum se numesclaughing ce aparate as putea sa folosesc si sa nu risc sa imi creasca masa musculara si sa nu slabesc?

Răspuns Câştigător
| marian951 a răspuns:

Buna.Ca sa slabesti trebuie sa consumi cat mai multe calorii. Cele mai eficiente metode de slabire sunt aerobicul, alergatul pe banda, bicicleta sau saritul la coarda.

Ai putea sa vorbesti cu antrenorul de acolo sa iti arate niste exercitii aerobice de slabit ca doar asta e treaba lui.
Bafta

7 răspunsuri:
| Ddeliaa a răspuns:

Mai bine e sa mergi la o sala unde poti sa faci aerobic, consumi mult mai multe calorii decat la fittnes, iar daca e sa gasesti undeva unde sa faca kangoo jumps e si mai bine (consumi foarte multe calorii). Funda?happy

| deliaoana123 explică (pentru Ddeliaa):

Crede-ma ca am fost la Zumba, stepaerobic, taebo si nu am avut nici un rezultat si aveam si regim de la un doctor nutritionist...chiar as vrea sa merg la kangoo jumps, dar la mine in oras nu este...Multumesc oricum pentru raspuns!:*

| JohnnyBi a răspuns (pentru deliaoana123):

Daca ai fost la ce zici tu + program de la nutritionist, ai gresit TU ceva, ori doctorul era retardat. sau ai fost de 3 ori, ai vazut ca nu te-ai facut 90-60-90 si te-ai lasat?

| deliaoana123 explică (pentru JohnnyBi):

Nu, am fost un an la zumba si da, s-au vazut ceva rezultate dar nu foarte mari. Oricum ala e mai mult pentru a te mentine...ei bine eu as vrea sa slabesc cam 10-15 kg...imi trebuie ceva mai mult de atat

| JohnnyBi a răspuns (pentru deliaoana123):

Bine, si in anul asta ce ai mancat? si cat de mult transpirai la zumba? cat dura programul tau? dormeai cat trebuie?

| deliaoana123 explică (pentru JohnnyBi):

Mergeam la zumba de trei ori pe saptamana si nu transpiram la fel ca acum la sala...si de dormit cam 9 ore pe zi dormeam

| JohnnyBi a răspuns (pentru deliaoana123):

Mai, uite cum e treaba. daca vrei sa faci ceva, trebuie doar ambitie. eu am inceput sala cu 50 kg, acum am 73. si asta a insemnat o perioada mare de munca si efort depus asupra ideii "esti ectomorf, nu o sa te faci mare niciodata". in afara de genetic, care iti este dat de la natura, orice tine de tine poti influenta, schimba, modifica, etc. la sala la cardio nu am transpirat la fel de mult cum am transpirat la Insanity de la Shawn T.
si apropo de intrebarea ta initiala, poti face circuit la toate aparatele. cate 1-2 serii cu greutati mici care iti ofera posibilitatea sa faci 20-25 repetari pe serie. nu conteaza ca faci piept, umeri, picioare, brate, important e ca faci miscare si impulsionezi corpul sa transpire. la mine la sala sunt 2 doamne mai la varsta a2a si mama antrenorului a3a care fac cate 1 serie din 6-7 aparate, 4 serii la abdomen si 4 serii de urcat scarile (sala e pe 2 etaja) si de coborat cu greutati de 4 kg in maini. si pe urma 30 minute alergat.