| mihai21097 a întrebat:

Am inceput sa merg la sala si vreau sa incep sa iau proteine. Ce parere aveti? Am 1.91 si 76-77 de kg.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Www.megaproteine.ro, du-te la concentrate proteice si sunt acolo o gramada de produse de calitate.

EU personal recomand dymatize elite whey.

Probleme de sanatate? Pai tu mananci oricum proteine zilnic, din carne, branza, oua, unele legume, etc. Un piept de pui de 100 de grame ( adica unul mic ) are cam 20 de grame de proteine, o jumatate de litru de lapte are 17 grame de proteine aproximativ, un ou are 7 grame de proteine, etc.

Proteinele care vrei tu in general sunt din zer ( care e din lapte ), pur si simplu proteina este separata de restul continutului ( grasimi, etc. ) si pusa la cutie, atata tot.

Daca vrei mai ieftin, gasesti aici : www.pronutrition.ro, dar bineinteles ca sunt mai proaste decat alea de pe megaproteine.ro ( nu au vitamine, enzime, etc. )

6 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Produsele Animal sunt complex de vitamine si aminoacizi. Pe langa alea ai nevoie de o dieta adecvata daca nu le iei cam degeaba pentru ca nu vezi rezultate.

Intrebi ce parere avem despre luatul de proteine? Nu am eu ce parere sa am. Tu trebuie sa iti dai seama daca ai nevoie sau nu ai nevoie sa-ti suplimentezi alimentatia cu un concentrat de proteine. Pentru a creste in masa musculara ai nevoie de 1, 5 - 2grame de proteine pe kg de corp asta inseamna ca daca ai 77kg ar trebui sa consumi intre 115 si 150grame de proteine pe zi. Daca realizezi ca nu poti sa iti iei necesarul din mancare suplimentezi cu un shake.

| Cosmin86 a răspuns:

Ce buget ai?

| mihai21097 explică (pentru Cosmin86):

Nu bugetul e problema, dar totusi nu as vrea ceva mai scump de 2-3 mil.Eu am 15 ani si nu stiu daca provoaca probleme de sanatate

| mihai21097 explică (pentru Cosmin86):

Da multumes.Doar ca am citit si la fiecare proteina scrie ca nu e bine sa o iei daca nu ai 18 ani... deci nu e nici o problema daca am mai putin?

| Cosmin86 a răspuns (pentru mihai21097):

Pe site-ul ala scrie asta la orice produs, chiar si la vitamine. Si totusi, vitamine se dau si la copiii mici.

Ti-am zis eu ce sa eviti pentru varsta ta. Daca vrei mai detaliat, intreaba un medic sportiv, un nutritionist, un instructor de fitness, etc.

| Cosmin86 a răspuns (pentru mihai21097):

Www.megaproteine.ro, du-te la concentrate proteice si sunt acolo o gramada de produse de calitate.

EU personal recomand dymatize elite whey.

Probleme de sanatate? Pai tu mananci oricum proteine zilnic, din carne, branza, oua, unele legume, etc. Un piept de pui de 100 de grame ( adica unul mic ) are cam 20 de grame de proteine, o jumatate de litru de lapte are 17 grame de proteine aproximativ, un ou are 7 grame de proteine, etc.

Proteinele care vrei tu in general sunt din zer ( care e din lapte ), pur si simplu proteina este separata de restul continutului ( grasimi, etc. ) si pusa la cutie, atata tot.

Daca vrei mai ieftin, gasesti aici : www.pronutrition.ro, dar bineinteles ca sunt mai proaste decat alea de pe megaproteine.ro ( nu au vitamine, enzime, etc. )

| grsone a răspuns:

Produsele de tip Animal (Pump si Pak)
Proteinele de tip shake (gen milk&egg)
Steroizi(sustanol + decadurabolin)(astea nu prea ti le recomand)
tu esti foarte inalt si ai o greutate sub cea normala...deci iti recomand cu inceredere produsele animal!
P.S: ASTEA LE IEI ABIA DUPA 3/4 LUNI DE SALA!