| obsercvayr a întrebat:

am o problema cu sportul, fac culturism, iar bratul drept este mult mai facut decat cel stang, insa in cel stang am mai multa forta decat in bratul drept, nu stiti de ce nu sunt egale? Cum as putea sa fac bratele macar egale la muschi, chiar daca nu le pot face egale la forta, credeti ca este o problema? Sau in problema asta intervine si masturbarea? O fac cu stanga.

6 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Corpul pe axa dreapta-stanga nu va fi niciodata simetric. orice om are forta mai multa in o mana/picior decat in celelalte de pe cealalta parte a corpului. eu am un trapez mai mare decat celalalt de la purtat geanta de laptop doar pe umarul drept... drumul spre o oarecare simetrie este in a lucra cu bara exercitii si de a forta bratul mai slab sa tina ritmul celui mai puternic. daca la flexii la biceps sa zicem tragi 8 repetari mai usor cu dreapta, dar la 6 sa zicem cedezi la stanga, incearca 2 repetari alea pe care le-ai putea face cu dreapta sa le fortezi cu ajutor (spotman) si la mana bleaga. daca poti impinge de gantere la fel cu atat mai bine. forteaza membrul deficitar la aceleasi repetari ca cel puternic si corpul se va balansa. cu totii tragem cu o mana mai prost decat cu cealalta la inceput

| Mihaela1964 a răspuns:

N-are nici o legatura cu masturbarea; oricum nu suntem perfect simetrici, asta stiai deja.

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Nu este problema, in timp se vor face egale, daca nu ar trebui sa intrebi un doctor sau asa ceva

| Ommmmmffffffgggggg a răspuns:

Se vor egala, probabil pe bratul drept a fost mai mare presiunea.

| flaviflavi2000 a răspuns:

Pai cel drept este mai format decat cel stang iar cel stang este mai fibrat decat cel drept fa exerciti in fiecare zi cu ambele pana cand se pune fibra pe cel drept si se formeaza cel stang

| Cosmin86 a răspuns (pentru flaviflavi2000):

Exercitii in fiecare zi = aberatie de copii mici,

muschii se dezvolta in zilele de pauza, un muschi are nevoie de 5-6 zile de pauza ( uneori chiar 6-7 ) in functie de cat de dur l-ai antrenat