| ravanoos a întrebat:

Buna big grin

Am niste intrebari in legatura cu muschii.

Am aproape 14 ani, Fac zilnic 100-150 abomene si 10 serii de cate 10 ridicari haltere(cred ca au vreo 5 kg, nu stiu sigur). Intrebarea este: daca fac 7/7 zile din saptamana muschii se vor dezvolta? Am citit pe internet ca muschii se vor dezvolta numai daca ai perioada de odihna (sa faci doar 4 zile /saptama). Fac abdomene de 6 luni iar haltere de vreo 2 luni si am vazut rezultate mai ales la antebrat si la abdomen. Ce ziceti programul meu necesita modificari din moment ce da rezultate? daca fac de 4 zile/saptamana imi vor creste muschii mai repede sau nu din moment ce deja cresc facand exercitii zilnic?

5 răspunsuri:
| ww2Totenkopf a răspuns:

As zice sa maresti greutatea la gantere.Am 14 ani si fac cu gantere de 10 kg.

| Loser8299 a răspuns:

Banuiesc ca vroiai sa zici gantere, nu haltere.Si incearca sa maresti greutatea treptat.Si da ai nevoie de pauza macar 4-5 zile pentru fiecare grupa de muschi(adica faci azi biceps si piept, maine spate-triceps, ziua urmatoare picioare-abdomen si dupa umeri si trapez). Adica sa nu lucrezi o grupa de muschi de mai mult de 2 ori pe saptamana.

| CristiMC a răspuns:

Sal antrenamanetul tau nu este chiar unul bun am mult de explicat dar iti dau un sait si te va invata multe http://www.culturism.ro/
FUNDA?

| george2019 a răspuns:

Salut! eu ma antrenez de 2ani si ceva, si se vad rezultate considerabile. un sfat este: trebuie ca intre antrenamente sa existe o pauza de odihna. pauza o stabilesti tu in functie de cat de obosit esti dupa antrenament