| firedeaths a întrebat:

Buna! daca am mers la sala 5 luni si numai am sa meg o luna credeti ca imi pierd antrenamentul?

Răspuns Câştigător
| Robbu a răspuns:

Salut! Sunt multi ce dau sfaturi dar nici macar nu au vazut cum arata o sala de fitness in interior.Antrenamentul nu o sa il pierzi, asa cum a spus si Roadiro, poti sa mergi pe jos mai des, plimbari, si daca ai timp 10-20 de minute pe seara poti face cateva flotari, abdomene si altele.Eu m-am lasat de sala de aproape 4 luni, acum o saptamana m-am reapucat.Imi este greu pana ma acomodez, dar incet incet revii la stagiul la care ai fost.Incearca sa fii in forma zi de zi, sa ai o alimentatie normala si nu o sa iti fie prea greu apoi.Mult succes!

8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Normal ca NU. E normal sa iei pauza din cand in cand, ca sa lasi articulatiilor timp sa se refaca, etc.

| donnie112 a răspuns:

Da, o sa iti pierzi antrenamentul daca te opresti dintr-o data, si eu am fost la sala o perioada destul de lunga la sala si m-am lasat cam 3 luni si mi-am fost cam greu cand m-am apucat din nou de sala

| Lolo101 a răspuns:

Nu trebuie sa te opresti brusc, trebuie s-o iei incetul cu incetul ca sa nu il pierzi. Daca te vei opri brusc, antrenamentul tau se va spulbera. Daca te-am ajutat, imi dai te rog funda?

| Sateanu55 a răspuns:

Daca o sa mai faci seara vreo 50 60 abdomene nu ti-l pierzi

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sateanu55):

Right, ce treaba au abdomenele?

| Sateanu55 a răspuns (pentru Cosmin86):

Faza este ca la muschi se pastreaza dar la abdomen trebuie sa lucrezi mereu

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sateanu55):

Nu, abdomenul e un muschi exact ca ceilalti, e facut din acelasi tip de celule si se antreneaza la fel. Un culturist care are patratele uriase isi lucreaza abdomenul o singura data pe saptamana ( tot cu greutati si din toate unghiurile, ca orice alt muschi ), si la fel e recomandat si la oamenii normali ( sau de 2 ori / saptamana daca esti obsedat ).

P.S. : cu abdomene lucrezi doar partea superioara, ai nevoie si de un exercitiu pentru partea inferioara ( ex. ridicari de picioare din atarnat sau pe banca )

| Roadiro a răspuns:

Nu!

Daca o sa te pastrezi in forma[mergi pe jos, te plimbi] si continui sa ai aceeasi alimentatie te vei putea reface dupa o luna de pauza...un pic mai greu, dar vei putea happy big grin