| Dydydodo a întrebat:

dupa ce am vazut jocurile olimpice si am vazut cat de fericiti sunt campioni as vrea sa reiau si eu drumul acesta sportiv.
Aveam 5 ani cand mama m-a dat la inot, a mers bine eram f buna pe la 9 ani am participat la un concurs. Nu prea important pentru ca eram mici era doar asa de incurajare. Dar pentru mine era mult stiam ca pot eram asa buna dar dintr-o data m-am trezit cu medelia de bronz la gat. Am continuat inca o luna dar eram distrasa nu mai eram eu nu mai vroiam sa dau tot pentru ca simteam ca am pierdut atunci tot simteam ca locul meu nu era acolo. Si iata ca a venit si mom, entul in care eram pe marginea bazinului si le vedeam pe fete cat de bine inotau. Eu urmam trebuia sa ma incalzesc alerg spre fetele care au terminat si alunec mi-am rupt mana.Am incetat sa mai inot pentru o luna si cand trebuia sa reiau mi-a fost frica, frica sa nu pierd iar. Si asa am renuntat am luat in greutate la un an si jumatate dupa ce am oprit totul. Dar acum stiu ce vreau, vreau sa ajung buna. Foarte buna. Dar nu stiu daca voi reusi. Ce spuneti sa reiau iar. Am 13 ani oare mai pot inota iar asa cum o faceam? Ajutati

Răspuns Câştigător
| bogdanionescu1234 a răspuns:

Gandeste-te ca altii fac asta de cand erau mici, de la 6-8 ani fara pauza. DA, te poti apuca din nou, dar trebuie sa realizezi ca pentru a-i ajunge pe aceia care s-au antrenat tot acest timp, trebuie sa fi trup si suflet pentru acest sport si sa te antrenezi de 3 ori mai mult decat toti ceilalti! Daca esti dispusa sa faci asta, si sa o faci cu placere, nu pot decat sa iti urez succes in cariera ta si sa ne reprezinti tara la jocurile olimpice ce vor urma. Funda?

| Dydydodo explică (pentru bogdanionescu1234):

Iti multumesc de raspuns! Chiar azi voi merge sa ma inscriu iar la inot, ai dreptate trebuie sa muncesc mult acum 2 zile am fost la piscina, nu mai inotam asa cum o faceam dar inca o faceam destul de repede. Ms happy.

5 răspunsuri:
| andrei a răspuns:

Trebuie sa muncesti mai mult ca celelalate, dar daca-ti doresti vei reusi. Trebuie doar sa vrei! Bronzul ala trebuia sa te motiveze sa-ti doresti aurul, nu sa te dezamageasca...

| kiddo3mâncaţiaş a răspuns:

Orice este posibil, numai daca vrei. Daca asta iti doresti, porneste cu capul sus! ai incredere in tine ca vei reusi. Este visul tau, traieste'l cat mai poti, o poveste asemanatoare a avut si mama mea in copilarie, dar cu tenisul. Acum regreta foarte mult, pentru ca acum nu se mai poate apuca de tenis ca sa ajunga departe. Iti trebuie doar 3 lucruri : ambitie, dorinta, si incredere.happy sper sa reiei cursurile de inot, multa bafta! sper ca ti'am fost de ajutor. si o fundita?happy

| maxim77 a răspuns:

Da dc sa nu poti. daca chiar vrei asta poti. poti face orice daca chiar vrei si nu renunti

| NOb0dy a răspuns:

Daca vrei sa faci performanta incepe tare de acum ca sa recuperezi usor usor anii aia. Nu sunt absurd sa zic sa faci 1000 de lungimi de bazin pe zi ca sa recuperezi. NU. Daca vrei sa faci innot doar pentru sanatate las-o usor