| Andreeaioan115 a întrebat:

Buna, fac sport de ceva timp, însă nu mănânc foarte serios.De ce nu pot sa slăbesc? Dau funda

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sportul nu slabeste,poti face sport si sa te ingrasi, doar deficitul caloric slabeste
iti dau niste sfaturi personale
elimina de tot dulciurile,sucurile,inghetata,pizza,fast food, mezelurile, painea
limiteaza consumul de alimente, nu manca in graba astfel vei fi constienta de cat manci
fructele, legumele sunt baza dar si ele cu limita
carnea sa fie 50% din calori =creste rata metabolica, nu simti foametea
grasimi ca macroul, avocado limitate

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Findcă nu mănânci foarte serios.

| aXy99 a răspuns:

Mananci prea multe kcal. Elimina alimentele bogate caloric.

| Ineys a răspuns:

Cam ce mananci?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mestecă de zor gumă dacă vrei să slăbeşti pentru că specialiştii au demonstrat că are efect şi te ajută să scapi de kilograme. Dar, atenţie să nu depăşeşti limita pentru că guma, consumată în exces are şi efect laxativ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că trebuie să combini sportul cu mâncatul sănătos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca mancatul e principalul factor cand e vorba de slabit sau ingrasat. Sa zicem ca tu arzi la sala 100-200kcal, dar dupa vii acasa si mananci un croissant-deja s-a anulat. Daca vrei sa slabesti trebuie ca fata de ce mananci tu normal sa te mentii, sa mananci cu 300-500kcal mai putin. Ai scris undeva "merg la sala deja de 2". 2 ce? Probabil luni. Daca e asa, te astepti prea repede la rezultate. Daca ai auzit tu de persoane care slabesc 10kg pe luna, alea sunt basme. 1-2kg ar fi super bine.

| Goddessss a răspuns:

Poate ca nu știi cât îți este deficitul caloric...

| Cksihja a răspuns:

Evită grăsimile ca să forțezi corpul să consume din propriile grăsimi.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Cksihja):

What? Poate "evita carbohidrații" daca te referi la starea de ketoza.

| Andresso a răspuns:

Incearca sa mananci fara paine si fara carne, ca si asa e sezonul legumelor si fructelor.
Mai bine bea mai multa apa, in loc sa mananci, atunci cand ti-e foame.
De obicei slabesti rapid cand simti un pic ca fi-e foame, abtine-te, incearca diferite metode, eu ca baiat, cand voiam sa slabesc slabeam imediat prin urmatoarea metoda :
Ma trezeam dimineață, mancam un mar si 2 prune(vara)
iar dupa mancam mai bine pe la ora 14:00, si dupa ma apucam de alergat, de ciclism, de fotbal iar la intoarcere de multa oboseala si sete beam multa apa si slabeam imediat.
Acum nu stiu, depinde si de metabolismul fiecarei persoane.

In general trebuie sa mananci mai putin si sa bei apa multa.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Andresso):

De ce "fara carne"? Care e logica sa te privezi de proteine de calitate?

| ValentinGabi a răspuns:

Mergi la sală si ia ti un instructor si te va ajuta foarte mult să slăbești sau uită te pe Youtube la ce exerciții să faci

| Andreeaioan115 explică (pentru ValentinGabi):

Merg la sala deja de 2 și degeaba
?