| OanaChris a întrebat:

Buna! Imi explica si mie va rog care e treaba cu suplimentele de proteine? Fac sala de ceva timp. La ce m-ar ajuta? Nu vreau nici sa ma ingras nici sa slabesc adica vreau mentinere si tonifiere.
Daca iau acele suplimente si ma antrenez, ma dezvolt muscular? Dar daca nu fac cu suficiente greutati, si tot iau supliment, ma ingrasa?

Răspuns Câştigător
| wildthing a răspuns:

Eu as zice sa nu iei. Suplimentele proteice sunt practic proteine concentrate pe care le iau cei care vor sa creasca in masa musculara. De ce recurg ei la proteine concentrate? Pentru ca altfel ar fi nevoiti sa manance mult mai multa mancare, din care corpul sa extraga echivalentul acelor concentrate proteice.
Daca tu ai lua suplimente proteice, te-ai ingrasa. Eu zic sa te bazezi in continuare doar pe mancare...si sa mananci doar cat iti cere corpul, sa nu te fortezi cumva sa mananci mai mult.

| Cosmin86 a răspuns (pentru wildthing):

"Daca tu ai lua suplimente proteice, te-ai ingrasa" -> serios? Te ingrasi de la suplimentele proteice?

Esti doar un copil mic care isi da si el cu parerea, nu?

| wildthing a răspuns (pentru Cosmin86):

Ia explica-mi tu mie bai priceputule, de ce ar avea ea nevoie de suplimente proteice. De ce ar avea ea nevoie sa-si bage in corp un surplus, peste ceea ce e ea obisnuita sa manance? Si mai explica-mi si ce se intampla cu acel surplus, ce face corpul cu el? De fapt, nu-i nevoie sa-mi explici nimic, pentru ca oricum parerea ta nu inseamna nimic pentru mine. Am tinut sa raspund tot pentru ea, ca sa nu se lase influentata, sa-si dea metabolismul peste cap alimentandu-si corpul cu mai mult decat are nevoie, ca mai apoi sa fie nevoita sa se lupte toata viata cu problema kilogramelor nedorite, acumulate mult prea usor.

| Cosmin86 a răspuns (pentru wildthing):

Vezi dieta "dukan" spre exemplu... in care poti consuma surplus de proteine cate vrei (cu conditia sa ai carbohidratii pe zero) si slabesti. Nu spun ca e sanatoasa, dar conteaza ideea: slabesti consumand in surplus. Pentru ca proteinele NU ingrasa, chiar trebuie sa consumi in exces in perioada de definire, ca sa nu pierzi din masa musculara.

6 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Faci sala de ceva timp si nu stii cum functioneaza caloriile/nutrientii? Suplimentele de proteine te ajuta atunci cand nu iti poti atinge necesarul de proteine din mancare (atunci cand nu poti manca destul).

| OanaChris explică (pentru Sn4k3):

Stiu cum functioneaza, eu intreb in sensul in care nu fac exercitii cu greutati foarte mari, si in acest sens ma intereseaza daca iau aceste suplimente, ma ingras? Adica se depune grasime?

| Sn4k3 a răspuns (pentru OanaChris):

Acele suplimente sunt ca cele luate din mancare, doar ca sub forma de pudra, atat. Deci te ingrasi daca esti in surplus caloric.