| mdc98 a întrebat:

Buna!
Imi poate spune si mie cineva care e treaba cu cresterea masei musculare? Adica ok stiu ca trebuie sa mananci mult si sa faci sport, dar cand mananci mult nu se pune si grasime? Adica as dori sa pun dar nu vreau colacei la burta gen

20 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Nu ai cum sa pui muschi fara grasime, daca se putea NU se mai chinuiau toti sportivii cu "perioada de masa" si "perioada de definire", le faceau in acelasi timp si gata.

| relian a răspuns:

Cind faci efort intens, dar nu bagi in tine cit 7, atunci nu se depune grasime,se va duce la musculatura,pentru ca aia este misvcata,mantrenata.

Mai simplu spus,ce maninci merge catre muschi,asta daca activitatea fizica este mare,nu mai ramane sa se depuna nimic.
Poti sa faci asta si singur,bagi efort la greu,apoi maninci dar nu prea mult,o sa simti tu cit trebuie,dar niciodata sa nu maninci sa te simti plin, daca intelegi ce zic, sa maninci sa nici nu mai poti merge laughing sa te misit greoi etc, despre asta vorbesc.

Culturistii au nutritionist, antrenor etc, dar banui ca nu esti curios de nivelul ala.
Deci totu este de la mincare.Pt inceput nu trebuie sa maninci mult,trebuie sa faci efort intens la cit maninci acum.
Daca vrei masa musculara mare,atunci bagi si mincare multa,d,ar va trebuie sa dublezi efortu laughing

Dar astea le vezi singur, daca efortul depus o sa fie mare si mincarea cit trebuie no sa vezi colacei cum zici.
Daca observi ca deja incep colacei sa apara, mentii efortul, dar reduci mincarea si tot asa, asta fara antrenor si fara nutritionist, faci tu de capul tau.

| Cosmin86 a răspuns (pentru relian):

Cam trebuie sa "bagi cat 7", eu am mancat si 2 kg de carne intr-o zi...si in general mananc 3-4 fripturi pe zi... am mancat si 18 pulpe de pui intr-o zi, cand ma pregateam intens.

| mdc98 explică (pentru relian):

Pai da dar asta nu inteleg eu din ce spui tu, daca mananc mult, cum de nu se depune grasime? Iarasi proteina multa/carne nu e bine sa mananci multa pentru ca dezvolta celulele canceroase.

| relian a răspuns (pentru mdc98):

Nu se depune pentru ca faci miscare,deci miscarea consuma energie,ca urmare energia este luata din ce maninci.
Daca nu faci miscare,organismul nu are nevoie de energie de proteine si alte materiale cei trebuie,ca urmare maninci si organismul face depozite.
Tu facind sport consumi energie,organismul se uzeaza mai rapid,deci trebuie materiale sa se refaca si energie,alea is luate din mincarea ce spui.

Maninci mult,dar depui efort foarte mult-deci nu are ce sa se depoziteze,din mincare se foloseste elemente din care se ia energiue,elemente care vor inlocui ce se deterioreaza,uzeaza,inlocuieste in organism,plus materiale pentru a creste masa musculara.

De ce creste masa muculara si nu se depune grasime? Pt ca muschii sunt f solicitati,ei cer energie si materiale pentru asi creste masa.
Unele tesuturi pot sa isi mareasca masa atunci cand sunt stimulate,unul dintre acestea fiind si muschii.
Cum si de ce se intampla,asta deja intram in anatomie,fiziologie laughing

Atentie nu orice tesut creste daca este stimulat,miscat,antrenat,doar anumite tesuturi.
Sa zic de ce sincer nu stiu,as putea cauta si sa stiu,dar imi este lene acum laughing
Deci cum am spus,tu maninci mult,mincarea este folosita o parte ca energie,pentru a pune pe foc in celule,o alta parte pentru reparatii si inlocuiri,si restul pentru a creste masa acelor tesuturi care pot sa creasca ca si masa.

Ca urmare nu mai ramane nimci care sa fie depozitat,deci grasime pauza.
Cam asta e asa in mare ce se intampla.

Cind stai,nu faci efort,maninci,organismul foloseste o parte pentru a mentine corpul asa cum este,si ceva pentru reparatii,inlocuire de celule bla bla, dar pentru ca nu faci efort fizic, este nevoie de cantitate f mica, tu daca maninci mult si efort nimic, organismul depoziteaza ce nu s-a folosit, asa apare colacii de bgrasime laughing

| relian a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu ai cum sa pui muschi fara grasime? Asta zici tu ori ai auzit unde anume? Vrei sa spui culturistii aia au grasime pe ei?
Iti zic eu au undeva la 0 grasime, asta de nu stiai laughing
Daca exista o corelatie intre ce bagi in tine-ce consum de energie faci-ce se foloseste pentru reparatii, inlocuiri, atunci nu mai are ce ramane sa fie transormat in grasime si depozitat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru relian):

Uita-te cum arata culturistii in extra sezon... repet: "perioada de masa" si "perioada de definire", daca se putea nu se mai chinuiau toti profesionisii cu astea...

Ai si tu macar 5-6 ani de sala? Ca sa nu mai vorbim de 10+

| Cosmin86 a răspuns (pentru relian):

Apropo, continuare... sa vedem ELITA culturismului:

1. Lee Priest in extra sezon: https://i.ytimg.com/vi/h7PaQU7OAKc/hqdefault.jpg

2. Jay Cutler (de 4 ori Mr Olympia) in extra sezon:
https://www.meme-arsenal.com/memes/61a774a0f71cfb7c2a72f3abc1799763.jpg

Si altii. Iar legat de "iti zic eu" despre culturisti, m-am antrenat cu destui campioni nationali ani de zile... si e amuzant ca apare cineva cu "iti zic eu" si imi explica el cum sta treaba :))

| relian a răspuns (pentru Cosmin86):

Vorbesti pe linga subiect.Ce extrasezon,ce ma intereseaza pe mine extrasezoane?
Eu vorbesc despre aia pe carei vezi real,linga tine,nu au pic de grasime.
Cemi pasa mie ca dupa cate luni sau ani aia au grasime pe ei? Nu are nici o relevanta ce spui,eu zic una tu spui alta.

Auzi la el extrasezon laughing adica cand se lasa de toate sau cei aia? Normal cand se lasa,cand nu mai se antreneaza,cand baga mai tare la burta sa fie sanatos si aia si tu la fel.

Da iti zic eu de culturisti ca nu au grasime,vorbim de cand ii vezi,asa si bunicu are burta,dar cand era flacau nu avea laughing acu este in extrasezon laughing
Am un amic sa-i zic asa, nu face sport deloc, dar nici nu prea maninca, stii cita grasime are pe el? Are nevoie, asa iau zis aia de la sala laughing iau zis ca nu are absolut fir de grasime pe el.
Venise la mine sa mergem la sala, de aia stiu ce iau zis aia.Cita sala am eu? Eu nu am fost la sala niciodata laughing nici nu-s curios sa merg,am vrut odata sa ma duc sa vad cum este inauntru,dar nu am mai intrat ca eram singur laughing plus au zis ca nu au bazin de inot,imi place sa inot si m-as fi dus doara pentru asta.

Deci despre ce sala vorbesti? Stii cum aratam eu fara sa misc un pai acum citiva ani? Cu patratele de alea,nu aveam grasime deloc,o ruda dea lui mama zice vai parca esti femeie asa mijloc ai laughing dei tu bati cimpii amice,totul tine de cit maninci,aia e tot nu de rahaturi de sali.

Acum is cu sunci,de ce? Pt ca stau numa in pat,nu fac miscare deloc,si maninc cate ceva mai toata ziua laughing
Am fost acasa la mama o luna sa o ajut pe acolo la una alta,am facut pe acolo cate eva,dar eram atit de absorbit ca venea seara si uitam sa mai maninc.,Dupa o luna cand am venit unde sunt,unde locuiesc,astia au zis wow.

Eu nu-s curios de astia de la sala,de culturisti sau elita ce spui tu,eu am spus de culturisti atunci cin ii vezi la concurs,pe mine atunci ma intereseaza.

Deci tu vrei sa spui ca aia au pe ei grasime? Atit raspunde cu da sau nu, restul nu-s curios de ce spui de extrasezoane si alte basme.

Poti sa maninci gaina cu tot cu pene, este fix problema ta si pulpele ce spui la fel.
Da iti explic eu cum sta treaba, pentru ca tu nu stii cum functioneaza organismul, tu spui doara de tine, ca bagi 7 gaini cu tot cu pene si nu stiu cate pulpe si te faci mare dar si cu grasime, normal pui grasmime ca maninci 7 gainei cu pene cu tot, deci maninci mai mult decat efort depui, e clar, logic.

Dar la astia cu masa mare pe ei uitasem ca le scade altceva si de sus si de jos laughing deci banui ca e prea complicat pentru tine sa pricepi ce se intampla.

| Cosmin86 a răspuns (pentru relian):

Extra sezon = perioada de masa musculara (cam 8 luni pe an), apoi urmeaza perioada COMPETITIONALA, cand fac definirea si ATUNCI sunt fara grasime, cum zici tu.

Perioada de masa musculara (extra sezon) si perioada de definire (perioada competitionala) pentru unii e o data pe an, pentru altii de mai multe ori pe an, depinde de cate ori concureaza.

Pe scurt, cum ii vezi tu cu PUTINA grasime (3-4%) sunt DOAR in perioada competitionala.

Pricepi?

| Brizbriz a răspuns:

Poti sa mananci carne, cartofi si pizza, si tot sa slabesti
cum?
simplu, mananci in cantitati mici

la fel si la ce spui tu, trebuie sa iti calculezi mancarea, in asa fel incat sa arzi toate caloriile in plus cand faci sport

| Cosmin86 a răspuns (pentru Brizbriz):

Dar el vrea SA CREASCA, nu sa slabeasca!

| Brizbriz a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu, el vrea sa ii creasca masa musculara
NU sa creasca el
si in acelasi timp sa nu se ingrase

deci, raspunsul meu e corect, mananci mai multe calorii decat sa nu te ingrasi, apoi restul, le arzi prins sport/sala/etc., asa ca nu te ingrasi dar faci masa musculara
sa stii ca nu e foarte usor, si un nutritionist profesionist ajuta serios

| raMLesS a răspuns (pentru Brizbriz):

Cosmin are ani de sala cat ai tu de viata, nu te mai contrazice aiurea ca esti pe langa.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Brizbriz):

Stiu ca nu e usor, la fel cum stiu ca si atunci cand cresti masa musculara cresti si in greutate (poti sa cresti si cu 30 kg, dar fara sa fie grasime).

Din pacate, nu poti pune masa musculara fara grasime, ideea e sa pui cat mai putina grasime pe care o dai jos in perioada de definire. Cam 1 an perioada de masa, apoi 2 luni perioada de definire, si tot asa.

| Brizbriz a răspuns (pentru raMLesS):

Sigur ca sunt pe langa, nu poti fi altfel decat pe langa fata de cineva care nu stie sa citeasca
iar tu ii ti isonul, cine se aseamana se aduna... gghee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia 5 g de creatina pe zi si baga sala si gata ce atata filoxofie eu in 2 luni 10 kg am pus pe mine masa musculara

| mdc98 explică (pentru anonim_4396):

Vreau sa pun sanatos doar prin alimentatie.
Nu vreau intr-o luna sa pun asa mult, 10 kg pentru ca imi apar vergeturi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mdc98):

Pai si tu reusesti sa bag fibre si toata ziua si mancaruri usoare de 6 ori pe zi putin fara pizza strict? Ii f costisitor plus proteina aminoacizi oho ii greu

| Bazzed a răspuns:

Trebuie sa faci un surplus caloric, vreo 300 calorii, mi se pare ca era, peste câte consumi ca să te menții și, in ceea ce privește proteinele, sa încerci sa ajungi la 2g de proteine/Kg al greutatii tale (dacă ai, sa zicem, 80 kg, atunci 2x80=160g de proteine pe zi trebuie consumate, bine, poți pune mușchi și dacă consumi 1.6g/Kg, dar majoritatea merg pe 2g)