| AnnaBebitza a întrebat:

intrebare pentru Cosmin86 in special big grin as vrea sa pun niste muschi in zona picioarelor, a fundului.ce-mi recomanzi sa mananc dupa antrenament? si in zilele de odihna..cum sa fie alcatuite mesele.are ceva daca iau si proteine? am auzit ca sunt si proteine speciale pentru fete. uite de exemplu eu fac exercitiile, imediat dupa ex. mananc o banana, apoi dupa o juma de ora-ora..mananc piept de pui cu branza sau orez sau mai vad eu ce, seara branza de vaca cu miere etc si apoi 2-3 zile mananc un ou fiert dimineata cu un sanvish ceva cu piept de pui cascaval, la amiaza pulpe de pui, orez, seara branza cu banana, e bine asa? ce pot sa mai iau sa mi creasca bine muschii in zona aia..cum imi recomanzi sa fac exercitiile si ce mese? poate imi poti sugera un program mai bun. Multumesc

12 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Pare ok planul pe care il spui. Mesele nu trebuie sa difere in zilele de odihna fata de zilele de antrenament.

Daca nu ai o banana la indemana iti recomand un baton proteic care este poate chiar mai indicat decat acea banana. Dar daca nu ai nici una nici alta nu este problema daca zici ca dupa 30min poti sa mananci niste piept de pui. Ideea generala este ca in prima ora de dupa antrenament sa consumi niste proteine. Banana nu contine proteine ci doar carbohidrati, nu ajuta la refacerea muschilor ci doar iti reda un pic din energie.

| AnnaBebitza explică (pentru Nickname1890):

Merci mult...si nu ai putea sa mi dai, doar daca poti, si un exemplu de cum ar trebui sa fie alcatuita o masa in timpul unei zile pentru fete care vor sa puna ceva muschi, ca pentru baieti am tot gasit dar nu am cum sa mananc ca ei. Am vorbit si cu cosmin si mi-a spus sa mai adaug in alimentatie cativa carbohidrati sanatosi daca vreau muschi, cum ar fi: orez brun sau paine integrala, cartofi dulci, paste din grau dur, cartofi copti/fierti, quinoa, mazare. Mai stii si alte exemple de carbo sanatosi?

| Cosmin86 a răspuns:

Ti-am raspuns la intrebarea cealalta happy

| MassEffect a răspuns:

Hm miere seara nu e o idei buna, are carbo nu ai nevoie de carbo seara.
Antrenament:
Genoflexiuni:cele mai bune pentru picioare si fesieri.4^10
Presa:4^10
Flexi:4^10
Trebuie sa ai 5 mese pe zi, in mare parte alimentatia ta e buna doar acolo nu mierea nu imi place, incearca sa adaugi si lapte seara daca ai posibilitatea.Sigur o sa creasca, eu personal nu prea antrenez picioarele pentru ca intro perioada au crescut atat de mult incat m-am speriat si eu si am mai scazut din intensitate.Ah si incearca dupa antrenament sa ai un singur tip de proteine, de exemplu daca mananci pui sa fie numai pui nu adauci si branza oua etc.
Bafta.

| MassEffect a răspuns:

Am unitat de suplimente.Proteinele sunt pentru orce persoana, poti sa, iei linistita recomand whey gold, daca nu ai banana dupa antrenament poti sa iti cumperi dextroza este ieftina.

| AnnaBebitza explică (pentru MassEffect):

Vai mersi...chiar voiam sa iau niste proteine, dar sa fie mai usoare, pentru fete. oricum trebuie sa mai alternez proteinele pe timpul unei zile..parca nu pot sa mananc doar piept de pui toata ziua

| AnnaBebitza explică (pentru MassEffect):

Dar carbohidratii se consuma dupa antrenament? eu ii consumam inainte ca sa am ce da jos dupa aia mancam proteine mai mult..in zilele de odihna.

| Nickname1890 a răspuns (pentru AnnaBebitza):

Carbohidratii se consuma atat inainte cat si dupa antrenament dar si pe parcursul zilei.

Hai sa zicem asa un exemplu:
Masa1: (micul dejun) 1ou fiert (intreg) si 2 albuse, 1 felie de paine integrala cu unt de arahide si o banana
Antrenament:
Masa2: (imediat dupa antrenament)Baton proteic(sau shake proteic) si banana
Masa3 (pranzul): piept de pui cu orez brun
Masa4 (snack): un pumn de migdale nuci alune fistic
Masa5 (cina): O salata de ton spre exemplu, sau o friptura la gratar cu brocolli
Masa6 (inainte culcare): un iaurt degresat, sau un pahar cu lapte.

Orezul poate fi inlocuit cu cartofi, copti sau fierti pentru diversitate, Brocolli cu mazare.

In general tot ce inseamna legume = carbo sanatosi

Planul seamana cu cel al pentru barbati diferenta consta in marimea portiilor. Eu la 80kg bineinteles ca voi manca portii mult mai mari decat tine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru AnnaBebitza):

Nu mai lua proteina goala dupa antrenamnet, ca o sa fie descompusa pentru energie ( pe scurt irosita ).

carbo si inainte si dupa. doar ca dupa mai bagi si proteine

| AnnaBebitza explică (pentru Nickname1890):

Ce batoane proteice sunt bune? sau orice gasesc prin carrefour, kaufland? si daca iau baton proteic nu mai trebuie sa iau si proteina de aia, whey, sau cum se cheama, nu?

| Nickname1890 a răspuns (pentru AnnaBebitza):

Parerea mea ca pentru ce ai tu nevoie un baton este suficient. Proteina whey (din zer) este destul de scumpa si nu cred ca merita in cazul tau sa dai banii pe ea.

Sunt multe feluri de batoane proteice principala diferenta intre ele fiind firma care le produce. In general cand cumperi un baton trebuie sa te uiti la cate proteine si cati carbohidrati contine.

Redis face niste batoane foarte ieftine pe care le gasesti cam peste tot de la chiscurile din statiile de metrou pana la supermarketuri (http://www.redis.ro/ro/batoane-proteice/97-protein-r.html) desi nu este incredibil de bun, iti faci treaba cu el pana apuci sa mananci o masa

Cum am spus sunt foarte multe batoane, eu personal nu sunt mare consumator de batoane ca sa iti pot recomanda unul anume, diferenta nu este mare intre ele... asta e o alta varianta: http://www.pronutrition.ro/produse.aspx?cID=118
in general gasesti o gama mai variata intr-un magazin de suplimente nutritive sau intr-o sala de fitness, nu in supermarket.

| AnnaBebitza explică:

Si daca se intampla sa nu am banane in casa, ce pot sa iau dupa dupa exercitii?