| QuZt a întrebat:

Buna seara TPU, de curand m-am apucat de exercitii pentru cresterea in musculatura, am 15 ani, 1, 60m, si 55kg... ideea e ca nu am un program stabilit pentru exercitii, insa pot spune ca fac cate 3 serii a cate 30 de flotari pe zi. Mi-ati putea recomanda un program si cam ce sa mananc mai des? Atentie! Exercitiile sa se poata efectua la mine acasa, fara fiare/gantere si alte chestii ce le gasesti la sala. nu pot sa ma duc la sala, vreau sa fac exercitii acasa.

17 răspunsuri:
| micutzafinetze a răspuns:

4 serii a cate 15 flotarii si multa soia

| Alex442 a răspuns (pentru micutzafinetze):

Soia pentru muschi?

| Cosmin86 a răspuns (pentru micutzafinetze):

De ce flotari? de ce doar piept, nu e mai bine TOT CORPUL >?

| QuZt explică (pentru Cosmin86):

Pentru picioare am destul muschi de la fotbal happy. am facut in trecut

| micutzafinetze a răspuns (pentru Alex442):

Da e bogata in fibre si e loctiitor proteic adica contine proteine si fibre

| Cosmin86 a răspuns (pentru QuZt):

La tine tot corpul = piept si picioare?

spate, bicepsi, tricepsi, umeri, abdomen, antebrate? cui raman?

| Cosmin86 a răspuns (pentru micutzafinetze):

Soia e una din cele mai PROASTE surse de proteine.

mai documenteaza-te si tu

| micutzafinetze a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu ti-am spus ce stiu nu te-am intrebat parerea ta despre soia

| Cosmin86 a răspuns (pentru micutzafinetze):

Nu conteaza parerea mea sau a ta, conteaza CE ESTE

surse bune de proteine : carne, peste, branza, oua, alte lactate

Atat, restul sunt "secundare".

Si doar cu flotari faci piept si ceva triceps, recomanda si tu cuiva sa-si lucreze tot corpul.

Sau si mai bine : NU MAI POSTA LA SPORT, daca esti complet pe langa, ramai cu soia ta

| micutzafinetze a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca u folosesti diverse chestii pentru ati lucra masa musculara asta nu inseamna ca si alti trebuie sa se umfle de tot felul de medicamente pentru a avea o masa musculara ''bine lucrata'' si daca soia ar fi cea mai proasta optiune expplikami de ce se tot recomanda?

| Cosmin86 a răspuns (pentru micutzafinetze):

Carne, branza, oua... = medicamente, dupa capul tau?

de cand o friptura = medicament?

Am gresit cand ti-am zis sa nu mai postezi la sport... nu mai posta deloc, esti in lumea ta.

Auzi, friptura e medicament rolling on the floor

| micutzafinetze a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu ma refeream la meniul ala pe care l-ai scris acolo k ala e luat dupa net si nu imi spune tu mie ca il respecti intocmai nu mai incerca sa vorbesti de sus k nu e deloc inbteresant ba chiar dai o impresie... daca =esti destul de inteligent sa inte; legi si nu inteleg de ce te-ai bagat in seama cu mine pentru ca nu ti-am raspuns tie la intrebare

| micutzafinetze a răspuns (pentru micutzafinetze):

Si oua se mananca decat de de 2-3 ori pe saptamana dar se pare ca u decat asta ai... ce aduni de la gaini nu mai posta u meniuri copiate dupa net cand u nai o chifla in...''abdomen'' referitor la meniul postat de tine acum ceva timp

| Cosmin86 a răspuns (pentru micutzafinetze):

"si nu imi spune tu mie ca il respecti intocmai", de ce sa nu-l respect intocmai?

Imi place sa mananc mult si imi plac fripturile, e chiar foarte usor de respectat.

Dar in fine, ca sa te lamuresc de ce soia e proasta :

- 90 % din soia de acum e modificata genetic si plina de estrogeni ( pe scurt, nu e sanatoasa deloc )
- soia are proteina incompleta ( ca orice proteina vegetala ), adica NU ARE profil complet de aminoacizi

Si te rog, termina cu "am luat de pe net", vezi si tu ca am peste 1000 de raspunsuri castigatoare, TOATE la sport si NUTRITIE.

Asta e hobby-ul meu de ani de zile, sport si nutritie, asa ca stiu ce vorbesc.

Documenteaza-te singura sa vezi ca e ca mine. Nu mai recomanda prostii.

| micutzafinetze a răspuns (pentru Cosmin86):

De ce te intereseaza pe tine ce recomand eu.a pus o intrebare acolo si i-am raspuns ce stiu nu scrie nicaieri pe site k nu ai voie sa iti exprimi o parere chiar daca aceasta poate fi gresita

| Cosmin86 a răspuns (pentru micutzafinetze):

Si eu exprim pareri gresite uneori, dar eu cred ca e mai benefic sa comenteze mai multi utilizatori ( de preferat cu experienta ) si sa se ajunga la niste concluzii din care invatam TOTI.

In viata inveti non-stop, chiar daca din experienta, "luat de pe net" sau de la altii, important e sa inveti.

P.S. : legat de ce-ai zis despre oua, cand faci sport poti manca mult mai multe :
http://www.getfit.ro/alimentatie/alimente-alimentatie/ouale.html

O zi buna

| Alex442 a răspuns:

Antrenamnet zilnic=supra-antrenament=>progrese foarte lente.Ai nevoie de 2g proteine/kg corp zilnic.Fa exercitii calistenice(cauta BarStarzz pe Youtube).