| mimiwewem a întrebat:

Bună seara, TPU! În seara asta am alergat 6 km. Ce pot face să nu am febră musculară mâine? Ce pot bea? Definitiv, știu că nu pot scăpa de febră. Dar trebuie să existe un "leac". Mulțumesc. happy

Răspuns Câştigător
| Valleria a răspuns:

Buna faza cu zaharulbig grin, dupa ce maninci 3 linguriti de zahar zici ca ai alergat degeaba. Eu tot fac sport (acasa), alerg o data la 2 zile, si prma saptamana am avut mai des febra, dupa asta tot vei avea dar trece repede (2-3 ore)

| mimiwewem explică (pentru Valleria):

Îți mulțumesc pentru răspuns.

19 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Dupa ce ai alergat, iti recomand sa iei, ori o aspirina, ori sa mananci putina ciocolata. Metoda asta a mers de fiecare data la mine, mai mult, am prevenit si carceii.

| Dariusuu a răspuns:

Încearcă o linguriță de zahăr la mine merge.

O noapte liniștită îți doresc.

| Konata a răspuns:

Nu prea exista leacuri, decat sa nu te fortezi happy

| mimiwewem explică:

Nu știam nimic din ce mi-ați zis voi.
Știam altceva. Să bei vreo 3-4 căni de ceai, să stai cu picioarele în apă fierbinte(am pus un pumn de sare), și cam atât.
Vă mulțumesc tuturor.
Am votat la toți cu folositor, deoarece nu pot da la toată lumea fundă.
Noapte bună.

| dragos38 a răspuns:

Febra musculara, inseamna acumularea acidului lactic in in muschi, deci nu exista leac.

| Cosmin86 a răspuns (pentru dragos38):

De fapt nu inseamna asta. acidul lactic se elimina peste 90 % din el in prima ora dupa efort.

Febra musculara este datorata microrupturilor de fibre

| dragos38 a răspuns (pentru Cosmin86):

Deci cercetatorii spun asa, acidul lactic este indepartat complet in 30 -60 min. dupa terminarea efortului

| dragos38 a răspuns (pentru Cosmin86):

Sunt 3 teori -fibre imflamate si tumefiate stimuleaza receptorii pentru durere

| dragos38 a răspuns (pentru Cosmin86):

a 2 teorie celulele inflamatorii care vin sa inlatureze tesutul distrus produc leziuni si mai mari generand aparitia durerii

| dragos38 a răspuns (pentru Cosmin86):

A 3 radicalii liberi produsi produsi de celulele inflamatorii, acentueaza leziunile deja existente

| dragos38 a răspuns (pentru Cosmin86):

Cel mai probabil este o combinare a tuturor acestora care duc la aparitia unei rupturi microscopice la nivelul fibrei

| Cosmin86 a răspuns (pentru dragos38):

Exact cum spuneam, deci nu el cauzeaza febra happy

P.S. : da si tu un raspuns mai lung decat N raspunsuri de cate 2 randuri

| Tlbi a răspuns:

Nu ai ce face decat dupa, adica dupa ce ai facut febra sa continui sa faci sport si o sa-ti treaca mai repede.

| RazvanDanc a răspuns:

Da, si eu am folosit acelasi remediu: o lingurita de zahar! Acidul lactic se formeaza prin descompunerea glucozei in doua molecule de acid lactic, asa ca un supliment de zahar(glucoza) ajuta...

| TheProsexionist a răspuns:

Nu exista nici un fel de leac pentru febra musculara, trebuie sa faci efort daca vrei sa scapi de ea.

| dany1710ro a răspuns:

O aspirina inainte sa faci efort(acum este deja tarziu)

| mimiwewem explică (pentru dany1710ro):

Până la urmă am urmat rețeta mea, și totul e ok. chiar și azi am mers cu rolele 15 km... și nu am avut deloc febră musculară. Sper să nu am mâine.

| Robertooh a răspuns:

Ia 3-4 linguri de zahar, eu ieri am jucat 6 ore de fotbal, am mancat 3 linguri de zahar, si iti va trece.