| OoOTedy a întrebat:

am 1, 65 si 77 kg si ma duc la sala zilnic dar nu slabesc. Nu stiu nici ce dieta sa folosesc ca sunt la liceu si imi este greu sa mananc. Cine ma poate ajuta cu o dieta ce a folosit-o si merge happy macar sa slabesc 10-15 kg

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca mergi la sala si iti e greu sa maninci, e clar ca undeva ceva nu e in regula. Pentru ca oricine merge la sala si trage asa cum ar trebui sa se traga acolo, poate sa manince orice, pentru ca corpul cere, si de aceea are pofta de mincare. Sala iti consuma energia, deci nu ar trebui sa mai ai nevoie de vreo dieta, dimpotriva, o dieta ar putea sa iti faca rau. Asta daca tragi la sala, daca te duci sa iti pierzi timpul zicind ca ai fost, cum am vazut pe multi, sau cum am vazut multi zicind ca fac jogging dar ei doar mergeau, nici macar sustinut, ci doar dadeau din miini ca si cand ar fi alergat.

| relian a răspuns:

Sa slabesti nu poti doar ducindute la sala, sala este pentru a te mentine in forma, eventual pentru a creste masa corporala musculara ce o fi, nicidecum pentru a slabi. Daca vrei sa slabesti trebuie sa maninci f putin.Aia e tot. Poti sta f bine pe scaun sau chiar in pat maninci f putin sau cit ai nevoie dar nevoie nu cum esti invatat sa maninci si iti garantez ca vei slabi cit vrei.Aia e tot secretu mincarea. Oamenii maninca, maninca chiar daca nu au nevoie, maninca ca asa sau obisnuit, ca asa au fost obisnuiti, maninca ca asa fac restul, maninca ca trebuie sa manince 3 mese pe zi.Asta e cea mai mare prostie.Treb sa maninci doar cand iti este foame si intr-adevar ai nevoie sa maninci.Acum o sa iti vina greu la inceput pentru ca creierul o sa ceara sa maninci.Nuti cere stomacu nu-ti cere stiu si eu cine creierul iti cere mincare, pentru ca are nevoie de energie si energie asa mai usor sa nu lucreze el din greu daca se poate.Deci tui dai corpului tau sa bage in el si sa depuna. Daca nu-i dai creierul nu someaza va fi nevoit sa isi ia energia din grasimile ce lea stocat.Dar cum am spus la inceput o sa ai tendinta sa maninci, dar abtinete.Cred ca nici nu faci efort fizic prea mare, deci nu vad de ce lumea consuma asa de mult aiurea.La efertul depus in ziua de azi si o masa de prinz este prea mult, ma refer pentru majoritatea oamenilor.Si nu conteaza ce maninci.Si iarba daca ai minca tot te-ai ingrasa, organismul transforma totu in grasimi ce le depoziteaza daca i le dai.Omenii cred daca nu maninci pine gata nu te ingrasi.Asta is povesti.zic maninca mamaliga.Asa dar un prc ce maninca acasa la om? pai maninca mamaliga porumb si se ingrasa? sinca cum.Eu am facut experiente pe mine, ce am zis acum de aici stiu.Cum mainc ca si restul gata se pune la mijloc, cum beau sucuri asa toata ziua si asa din cand in cand treci pe la frigider iei putin din ceva, mai iei o aluna mai o nuca mai stiu si eu o gura dintr-o prajitura ala esti.Am fost ocupat si nu mincam decat o masa pe zi, ceva fructe seara sucuri nu si intr-o luna eram tras prin inel. Poate sa zica cine o spune ce vrea, adevaru asta e.Iai vazut pe aia din razboi? Prin lagare erau numa oasele de ei, ce crezi ca aia era de la munca? Da de unde era ca nu aveau ce mincau.Deci maninci cit trebuie si in 2-3 luni o sa vezi cum apari.Asta foloseste garantat.

| Claudiu1905 a răspuns:

Cat esti tanar e imposibil sa slabesti fara sa-ti distrugi sanatatea, capacitatea corpului de a-si pastra o greutate constanta e inca foarte puternica. Nu ai greutatea ideala dar esti pe aproape, nu ai nevoie sa slabesti. Trebuie sa faci miscare pentru a te mentine la greutatea actuala

| Mihaelablabla a răspuns:

La sala faci cardio sau doar ridici greutati si te joci cu aparatele?

| OoOTedy explică (pentru Mihaelablabla):

Fac cardio si ridic greutati

| Zike_Niku_1994 a răspuns:

Dupa parerea mea,incearca sa eviti pe cat de mult posibil painea si alimentele ce contin grasimi,carbohidrati,, mananca mai mult piept de pui si peste.iar cat despre exercitiile la sala, incearca sa maresti numarul exercitiilor fizice.dar nu uita si de calitatea lor (adica nu mai multe, dar de o intensitate mai slaba, ca nu ai rezolvat nimic)