| Marian_Mark_1995 a întrebat:

Am 1, 69 inaltime 55 56 kg. Si eu am inceput de azi sala. Si as vrea si eu cam ce program mi-ar trebui pentru mine ca amator si cam in 6-8 luni e bine asea de sala pentru inceput sa se vada o mica diferenta happy. Nu prea le am cu sala. Multumesc

8 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Luni - miercuri - vineri
luni - spate + triceps + lombari + trapez (sunt tot muschi ai spatelui)
miercuri - umeri + picioare + abdomen
vineri - piept + biceps + abdomen
eu nu fac pieptul luni ca e o vorba "pieptul lunea nu creste" + ca imi da febra musculara 3-4 zile dupa si nu mai pot face nimic. aleg miercuri pentru umeri si picioare ca zi de "pauza" prin faptul ca la umeri nu fac febra si picioarele sunt trenul inferior al corpului si nu ma incomodeaza la restul antrenamentelor o posibila febra. daca vrei 4 zile in loc de 3, fa brate separat de piept si spate, personal cred ca intra mai bine. aparatele ti le pot spune oamenii de pe la sala daca ii intrebi, ca e mult de scris.
incearca 4 serii/aparat a cate 10-12 repetari pe serie, si 3-4 aparate pe grupa musculara. e arhi-suficient pentru inceput.
nu neglija somnul, alimentatia.
fa exercitiile corect, nu te teribiliza cu greutati mari => poti sa te accidentezi grav (rupturi de muschi, luxatii, oase rupte, nu e de gluma cu aparatele)

| adrianadi97 a răspuns:

Ia-o usor daca inca nu ai implinit 17-18 ani, sala iti poate opri cresterea daca nu stii ce sa faci.Totusi,daca nu ai trecut de acea varsta poti face 3 zile pe saptamana, de exemplu:luni piept(incearca cu 35-45 kg); miercuri-biceps(incearca cu 6-10 kg); vineri-abdomen(200)-picioare(incearca cu 50-80 kg la presa). Orice ai face nu ridica in spate pentru ca o sa te opresti din crestere.Bafta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru adrianadi97):

Ce program aiurea. Ai sarit peste triceps, care e 70 % din brat ( spre deosebire de biceps care e doar 30 % ), umeri ( care sunt vizibili din toate partile ), spate ( una din cele mai mari grupe ).

Daca faci doar piept, biceps, abdomen si picioare o sa arati foarte ciudat si inestetic.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Cosmin86):

Grupele cocalarilor laughing. asa le zice la mine la sala. ca toti "shukarii" vin sa faca aceleasi 3 grupe timp de ani de zile, nu cresc, se mira de ce laughing

| Alx_Stelii_1980 a răspuns:

Luni : piept + biceps, Marti : spate+triceps, Miercuri:pauza, joi : umeri+ trapez, Vineri: Picioare+abdomen.
Cu cresterea daca le faci de pe banca fara sa influentezi coloana nu vei opri cresterea.Eu fac si din picioare si de pe banca si nu mi-am oprit cresterea!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alx_Stelii_1980):

Tu nu ai de gand sa schimbi tampenia aia de program?

| Marian_Mark_1995 explică:

Eu am deja o 2 saptamani de sala mai am inca o saptamna care ma pune sa fac la toate apratele. Dar as mai vrea niste Raspunsuri si sfaturi. Eu unu as vrea sa imi fac pieptul. si la burta abdomene. si tricep cea ce vreau eu sa fac mai mult. A inceput si febra mia si trecut mai am putin la piept unde lucrez mai mult. Eu Dupa cum am mai spus pot spune ca am 18 ani fara 2 luni. Si as vrea un program pe 5 zile deoarece am timp in fiecare zi si chair imi place foarte mult sa ma duc la sala... Care se pricepe asea mai bine sa imi faca si mie un program bun. Mulltumesc.

| Marian_Mark_1995 explică (pentru Marian_Mark_1995):

Iar ca acest baiat din poza oare cam in cat timp ar trebui sa ma fac si eu ca el :-? http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/......1446_n.jpg