| Eu72662 a întrebat:

Bună TPU, am 1, 71-72 nu stiu sigur (sunt fată) am 13 ani și aș vrea sa fiu și mai înaltă ați putea să îmi recomandați niște exerciți pentru a crește în înalțime? Apropo vreau să mai slăbesc și as vrea sa stiu daca este adevarat ca daca faci exerciti de sport nu mai cresti, este adevarat?

Răspuns Câştigător
| EneCristian a răspuns:

Sport, inotul e de preferat ( iti face un tonus perfect) o sa arati bine. Cat despre a creste nu iti face griji. Totusi nu fa ridicari de greutati( de obicei exercitiile cu greutati ce comprima coloana vertebrala opresc cresterea).

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Esti chiar inalta la 13 ani, pentru o fată. Daca mai si slabesti si vei mai creste, in mod cert, cum crezi ca ai sa arati?
Cum sa nu cresti prin sport. Cine te-a mintit? Ia fă volei, baschet, inot sa vezi ce sus te duci.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Vrei sa arati ca asta? Sursa:http://www.ziare.com/......it-1206091

| Eu72662 explică (pentru darrio2007):

Cand auzi 1.72 ti se pare ca e mult dar nu e chiar atat de mult adica pentru varsta mea este dar... eu as vrea sa am intre 1.78 si 1.84 maxim

| darrio2007 a răspuns (pentru Eu72662):

Tinand cont ca vei mai creste in mod sigur vei ajunge aproape de 1, 80.

| 6684464 a răspuns:

Ori ai gresit cand ai spus ca ai 13 ani ori cand ai spus ca ai 1, 71-72m.
Ai fi gigantica ca la 13 ani sa ai 1, 71...
Ridica greutati deasupra capului sa nu mai cresti ca deja "you are so hiiigh".

Nu cresti daca ridici greutati deasupra capului, dar daca alergi/faci cardio nu este nici o problema.
Oricum, de crescut mai cresti pana la 18(din pacate laughing ).

| Eu72662 explică (pentru 6684464):

De ce din pacate? daca eu mai vreau. happy

| 6684464 a răspuns (pentru Eu72662):

Bafta la gasit baieti la 18 ani cand o sa ai 1.82-1.90m. laughing

| Klandestin a răspuns:

Nu iti ajunge?
Si pana la 20-22 de ani mai ai timp sa tot cresti...

| SmokeGun a răspuns:

Depinde ce exercitii, cel mai bine pentru a te dezvolta este inotul, dar poti alerga, ce opreste dezvoltarea in inaltimea este ridicarea greutatilor

| KatherineTaylor70 a răspuns:

Poți să ai o alimentație bazată pe proteine, fosfor, calciu și magneziu.
http://www.crestereinaltime.ro/......ltime.html