| Anonimouse25163 a întrebat:

Este adevarat ca exista anumite sporturi care te ajuta sa cresti în inaltime? Mi-ati putea recomanda un sport pe care as putea sa incep sa-l practic pentru a creste in inaltime. Mentionez ca am 14 ani si vreau sa ajung de la 1.80 cat am acum pana la 19 sau 20 de ani la 1.90.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In fapt nu e chiar adevarat dar nici fals,pentru baschet se iau copii de mici care sunt mai inalti decat majoritatea, deci genetica e raspunsul nu baschetul, conteaza alimentatia, somnul, sportul starea de spirit, cum tu ai 14 ani eu spun ca ai sanse sa ajungi la 1, 90, dar daca isi place fa acel sport si asa esti inalt deci practical nu sta acasa

| Anonimouse25163 explică (pentru RAY):

Adica prin acel sport te referi la baschet. Si chiar ajuta?

| RAY a răspuns (pentru Anonimouse25163):

Orice tip de sport, nu exista dovezi stiintifice care sa afirme clar ca baschetul ajuta la inaltime, dar tu o sa mai cresti ai doar 14 ani

| Violleta2022 a răspuns:

Da, un sport practicat intens, te poate ajuta sa mai cresti in inaltime. Recomandate sunt: baschetul, voleiul si inotul.

| devilshelp a răspuns:

Basketul e cel mai recomandat. Ar mai fi si inotul, fotbalul, ciclismul si saritul corzii. Dar sa nu te astepti la rezultate peste noapte. Trebuie sa il practici ceva ani ca sa vezi o schimbare

| PaulIulian a răspuns:

Pe de-o parte e adevarat, pe alta nu. Personal iti recomand inotul/ polo. Te ajuta sa cresti in inaltime si ti se dezvolta si masa musculara. Tine minte ca in proportie de 80% inaltimea unui om este programata genetic. happy