| Wirusssssssss123 a întrebat:

Buna TPU.Am 14 ani si as vrea sa stiu ce exercitii trebuie sa fac pentru a avea patratele? Ma puteti ajuta va rog cu un sfat?

Răspuns Câştigător
| xs1der a răspuns:

Salut,
Secretul obtinerii "patratelelor" este dat de grasimea corporala depozitata in zona abdomenului si nu de anumite exercitii care iti vor aduce patratele. Patratelele deja exista doar ca ele sunt acoperite de un strat de grasime prea mare pentru ca acestea sa fie vizibile, iar pentru a le putea vedea trebuie sa arzi acea grasime. Cum faci asta? Treb uie sa iti setezi mesele astfel incat sa fi in deficit caloric si sa faci cardio: alergat la banda, prin parc, box, inot, HIIT etc. (exercitii de tip HIIT as recomanda, deoarece din punctul meu de vedere e cel mai eficient cardio). Bafta!

| Ineys a răspuns (pentru xs1der):

Alea sunt asa numitele "patratele de foame". Patratelele adevarate se lucreaza la sala. Ca orice alt muschi din corp, lucrate se dezolva si cresc atat in marime cat si in eficienta.

| aXy99 a răspuns (pentru Ineys):

Habar nu ai ce vorbesti.

| Ineys a răspuns (pentru aXy99):

Cred ca tu nu ai habar ce vorbesti.
Nu-mi poti spune ca un om care nu poate face 20 de abdomene are patratele asa cum sunt percepute de societate. Intr-adevar, ai muschii abdominali ca altfel ai fi incapabil sa te misti, dar alea nu sunt patratele. Patratelele se vad si fara sa te incordezi.

Cred ca tu nu ai inteles la ce ma refer.

| aXy99 a răspuns (pentru Ineys):

"Patratelele se vad si fara sa te incordezi."

Daca ai sub 12% grasime corporala, da, se vad.

Patratelele alea de foame, tot patratele sunt, adica muschi drepti abdominali.
Muschii abdominali nu se dezvolta prea mult. Da, pot face hipertrofie, dar nu la acelasi nivel ca alti muschi. Nu prea ajuta abdomenele, poate doar iti dau senzatia ca ai "patratelele" mai mari deoarece se pompeaza, iar ulterior se vor umple cu acid lactic (deci iti vor crea senzatia ca sunt mai mari). Daca te duci la sala ti se vor dezvolta oricum muschii abdominali fara antrenament separat. Sa nu mai zic ca abdomenele clasice nu sunt prea bune pentru coloana.

In ultima instanta, daca esti suficient de slab vei avea patratele. Si inca unele decente. Daca faci si abdomene vor fi chiar putin (cu accentul pe PUTIN) mai mari. Dar degeaba. Degeaba ai abdomenul fain daca in rest esti extrem de slab, vei fi disproportionat si vei arata rau.

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Exercitii de „artimetică".

| sierra1 a răspuns:

O metodă e aici:

https://brainly.ro/tema/3711977

| aXy99 a răspuns:

Nu ai nevoie de patratele, daca nu le ai deja, nu merita sa slabesti atat de mult incat sa fie vizibile. Daca ai burta, atunci da, apuca-te de slabit (dieta hipocalorica si exercitii fizice), dar nu te apuca sa slabesti strict pentru patratele. Nu e sanatos sa slabesti atat de mult incat sa se vada la varsta ta.
Daca te incordezi nu se vad?

| Wirusssssssss123 explică (pentru aXy99):

Ce fel de exercitii fizice?

| Wirusssssssss123 explică (pentru aXy99):

Daca ma incordez se vad cat de cat, dar toti prietenii mei au patatele si fara sa se incordeze si fac misto de mine ca s grasut.

| aXy99 a răspuns (pentru Wirusssssssss123):

Nu ai cum sa ai patratele cand te incordezi si sa fii grasut. Prietenii tai sunt ectomorfi pur sange si rautaciosi.

| Wirusssssssss123 explică (pentru aXy99):

In partea burtii sunt asa putin de tot, dar la picioare si la coapse sunt putin mai gras.

| aXy99 a răspuns (pentru Wirusssssssss123):

Atunci tine o dieta hipocalorica. Renunta la dulciuri, fast-food, sucuri, mancaruri prajite in ulei si vei slabi. Daca vei face si sport pe deasupra va fi perfect.

| Goete a răspuns:

Pentru patratele cel mai bine matematica
Adica daca faci matematica e mai normal sa ai patratele, pentru literatura, linii si pentru desen, alb

| RobertMoon a răspuns:

Să ai sub 10% grăsime corporală, dacă ești gras poți face și 1000 de abdomene pe zi că le faci degeaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumperi ciocolată și asa ai pătrățelele. Pătrățele de ciocolată.